Domovská stránka » Vláda USA iniciovala prieskum spotreby energie v oblasti ťažby kryptomien v súvislosti s nárastom hodnoty Bitcoinu.

Vláda USA iniciovala prieskum spotreby energie v oblasti ťažby kryptomien v súvislosti s nárastom hodnoty Bitcoinu.

od Lukáš Rezník

 

Energetický dohľad sa sprísňuje pre baníkov kryptomien

V reakcii na prudko stúpajúcu hodnotu bitcoinu a následný nárast ťažby kryptomien vydalo Ministerstvo energetiky USA (DOE) imperatívnu smernicu pre operácie ťažby kryptomien v celej krajine. Krypto baníci teraz čelia novému mandátu vykazovať svoju spotrebu energie počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Toto rozhodnutie podčiarkuje stupňujúce sa obavy z energeticky náročného charakteru ťažobných činností a ich možného vplyvu na modely spotreby elektriny.

Zber ťažobných údajov zo strany DOE

Energy Information Administration (EIA), štatistická pobočka DOE, oznámila 31. januára svoje plány na iniciovanie dočasného prieskumu zameraného na posúdenie spotreby energie domácimi spoločnosťami na ťažbu kryptomien, ktoré sa začnú nasledujúci týždeň. Ťažobné subjekty budú nútené poskytnúť špecifiká súvisiace s ich energetickým využitím.

Iniciatíva vznikla rýchlo po tom, čo Úrad pre riadenie a rozpočet 26. januára povolil prieskum po mimoriadnej petícii EIA. Naliehavosť tejto záležitosti umocnili nedávne údaje, ktoré naznačujú, že Bitcoin zaznamenal za posledný štvrťrok pozoruhodný 18,5% nárast. Táto cenová inflácia podľa prognóz pravdepodobne podnieti rozmach kryptominačných operácií, čo nevyhnutne zvýši dopyt po elektrine.

Verejná angažovanosť a legislatívna kontrola

V rámci tohto čerstvo schváleného procesu prieskumu sa majú zhromaždiť a preskúmať názory a pripomienky verejnosti týkajúce sa spotreby energie kryptomeny. Správca EIA Joe DeCarolis poukázal na to, že hlavným zámerom prieskumu je sledovať, ako sa časom vyvíjajú energetické požiadavky ťažby kryptomien, identifikovať konkrétne regióny s rýchlym rastom ťažobných aktivít a vypočítať zdroje elektrickej energie, ktoré sa využívajú na udržanie odvetvia.

Prieskum predstavuje najnovšie úsilie vlády USA pochopiť a možno aj regulovať rastúci trh s kryptomenami. USA získali vedúcu pozíciu ako hlavná destinácia pre baníkov, ktorí premiestňujú svoje operácie po zákaze ťažby kryptomien v Číne v roku 2021. Predchádzajúce prieskumy Kongresu v roku 2022 skúmali ťažobný sektor o jeho spotrebe energie a uhlíkových emisiách. Okrem toho začiatkom roku 2023 Kongres požiadal Agentúru na ochranu životného prostredia, aby vyhodnotila dôsledky ťažobného sektora na životné prostredie.

Okrem legislatívnych iniciatív prezident Joe Biden v roku 2023 navrhol politiku progresívneho zdaňovania zameranú na ťažiarov kryptomien. Cieľom bolo presadiť 30-percentné zvýšenie dane z nákladov na elektrinu, ktoré vynaložili baníci v snahe utlmiť ťažobné aktivity v Spojených štátoch.

Úžasné energetické čísla v ťažbe kryptomien

Energetická stopa bitcoinových baníkov celosvetovo dosiahla nový zenit v roku 2023 s odhadovanou spotrebou 121,13 terawatthodín, čo je číslo, ktoré prekonalo akúkoľvek zaznamenanú úroveň od roku 2010 podľa indexu spotreby elektriny bitcoinov z Cambridgeskej univerzity. Táto spotreba prevyšuje spotrebu celých krajín, ako je Belgicko, ktoré podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v roku 2022 spotrebovalo 93,8 terawatthodín.

Ďalej, Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpokladá, že chuť na elektrinu zo strany sektora ťažby kryptomien bude naďalej rásť, s predpokladom nárastu na 160 terawatthodín do roku 2026. Takéto rastové trajektórie zdôrazňujú kolíziu, na ktorej sa zdá byť ťažba Bitcoinu s širšími environmentálnymi záväzkami ‘Net Zero’, ktoré teraz mnohé subjekty sľubujú.

Tento vývoj signalizuje rozhodujúci okamih pre budúcnosť ťažby kryptomien, pretože čelí zvýšenému monitorovaniu a potenciálnym regulačným protivetrom. Ako debata o energetike postupuje, úloha kryptomien v udržateľných ekonomických rámcoch zostáva spornou témou, ktorá si vyžaduje neustály dialóg a uvažovanie.

Uvítame vaše myšlienky a komentáre týkajúce sa vplyvu ťažby kryptomien na spotrebu energie a krokov, ktoré prijímajú vládne orgány na zmiernenie akýchkoľvek nepriaznivých účinkov. Podeľte sa o svoje poznatky nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár