Očakávanie verdiktu o ETF na Ethereum
Sféra kryptomen stojí na prahu potenciálnej volatility ovplyvnenej dvoma hlavnými silami: vývojom špecifickým pre kryptomeny a makroekonomickými faktormi. Nadchádzajúce rozhodnutie o schválení spotových ETF (fondov obchodovaných na burze) na Ethereum, plánované do 4. júla, by mohlo byť pre trh kľúčovým momentom. Ethereum (ETH), druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, by malo po oficiálnom schválení zažiť významnú cenovú reakciu.
Vplyv spotových ETF na Ethereum
Medzi investormi panujú rozdielne názory na dôsledky uvedenia spotových ETF na Ethereum na trh. Niektorí špekulujú o býčom scenári s miliardovými prílevmi, ktoré by ETH posunuli smerom k hranici 10 000 USD, zatiaľ čo iní predpovedajú medvedí vývoj s potenciálnym poklesom ceny o 30 %. Analýza prvotnej reakcie na Bitcoin ETF môže síce ponúknuť určité indície, no vývoj ETH si pravdepodobne nájde vlastné tempo. Historické údaje naznačujú výrazné odchody z Grayscaleovho Ethereum Trustu v dôsledku využívania arbitrážnych príležitostí, ktorým by mohli čeliť potenciálne prílevy od retailových investorov, ktorí boli nedávno na vedľajšej koľaji.
Ďalší rozmer dodáva pozornosť venovaná výnosom z 10-ročných amerických štátnych pokladničných poukážok, keďže minulé trendy naznačujú inverznú koreláciu medzi týmito výnosmi a silou ETH. Zoznam ETF sa teda môže s touto koreláciou prelínať a ovplyvňovať trajektóriu Etherea.
Hospodárske ukazovatele ako katalyzátory kryptomien
Ekonomická klíma zohráva rozhodujúcu úlohu pri formovaní investičných stratégií vo všetkých sektoroch, vrátane kryptomien. S ohľadom na citlivosť kryptotrhu na makroekonomické zmeny je pravdepodobné, že správa o nezamestnanosti za jún, ktorú si FED stanovuje ako cieľ na úrovni 4 %, ovplyvní správanie investorov. Očakávané zverejnenie týchto údajov 5. júla sa tesne prekrýva s očakávaným uvedením ETF na Ethereum, čo z toho dňa robí pre účastníkov trhu dôležitý dátum.
Nezamestnanosť a Sahmovo pravidlo: Indikátor recesie
Nárast nad cieľ 4 % by mohol signalizovať blížiace sa zníženie úrokových sadzieb, pretože Sahmovo pravidlo – spoľahlivý indikátor recesie – sa blíži ku kritickej hranici 0,5. Tento ekonomický nástroj slúži ako indikátor potenciálneho poklesu, pričom jeho aktuálna pozícia je tesne pod 0,5.
Okrem toho v globálnej aréne mien hrajú úlohu aj geopolitické dôsledky. Nedávna devalvácia japonského jenu na takmer štyri dekády dlhé minimum voči doláru vrhá svetlo na zložitú rovnováhu síl ovplyvnenú americkou menovou politikou. Sila dolára vyplývajúca z pomerne vysokých federálnych úrokových sadzieb ovplyvňuje medzinárodné trhy a mohla by zohrať úlohu v strategickom postavení významných ekonomík s dôsledkami siahajúcimi od hospodárskej až po geopolitickú sféru. Táto sila je obojsečnou zbraňou, pre niektorých atraktívna, pre iných zdrojom utrpenia, ako to bolo vidieť pri narušení trhu vo Veľkej Británii koncom roka 2022 a pri zúfalej žiadosti rozvojových krajín o pomoc MMF.
Rozhodnutia centrálnych bánk, hoci rovnako dôležité ako tie, ktoré sa týkajú úrokových sadzieb, môžu mať skryté motívy presahujúce čisto ekonomické ukazovatele. Tieto motívy sa môžu týkať medzinárodnej diplomacie a geopolitických stratégií.
Účastníci kryptotrhu teraz pozorne sledujú, ako sa tieto dve oblasti – spustenie finančných produktov zameraných na Ethereum a otrasy v pracovnom sektore – vzájomne ovplyvňujú. Tieto udalosti môžu spustiť reťazec reakcií s hlbokým vplyvom, nielen na hodnotu Etherea a investičné stratégie jednotlivcov, ale aj na dynamiku širšieho finančného trhu.
Pozývame našich čitateľov, aby sa podelili o svoje myšlienky a pohľady na to, ako kryptotrh zareaguje na tieto kľúčové udalosti. Očakávate býčí beh pre Ethereum, alebo nám hrozí pokles? Aký vplyv si myslíte, že budú mať makroekonomické ukazovatele na kryptotrh? Podeľte sa o svoje postrehy a zapojte sa do diskusie nižšie.