Prelomový verdikt britského najvyššieho súdu o Tetheri
V prelomovom rozhodnutí Britský súd uznáva Tether(USDT), významný stablecoin, za formu majetku podľa anglických zákonov. Toto rozhodnutie nielenže zdôrazňuje akceptáciu kryptomien ako legitímneho druhu majetku zo strany najvyššieho súdu, ale prichádza aj v čase, keď britská vláda prepracováva legislatívu s cieľom poskytnúť väčšiu jasnosť o právnej klasifikácii digitálnych mien.
Pochopenie právneho statusu kryptomien
Prejednávaný prípad sa sústredil na obete podvodu, ktoré sa snažili obnoviť ukradnuté kryptomeny, vrátane Tetheru, ktoré boli preprané cez sériu búrz a mixérov kryptomien. Súd musel určiť, či môže byť Tether považovaný za majetok, ktorý je možné získať späť po podvodnej činnosti.
Zástupný sudca Richard Farnhill počas konania potvrdil status Tetheru ako majetku a naznačil, že má majetkové práva na základe anglického práva. Vo svojom vyhlásení špecifikoval, že Tether je vo svojej podstate “odlíšenou formou majetku, ktorá nie je založená na právnom práve,” čo znamená, že môže podliehať nárokom na sledovanie a dôveru, podobne ako iné formy majetku.
Rozhodnutie nadväzovalo na predchádzajúci rozsudok z roku 2019, ktorý vytvoril precedens pre kryptomeny ako majetok, aj keď konkrétny prípad sa nedostal k súdnemu konaniu. Posilnením tohto smerovania je správa z roku 2023 od Právnej komisie Anglicka a Walesu, ktorá tiež definovala digitálne aktíva ako majetok.
Výzvy pri sledovaní ukradnutej kryptomeny
Fabrizio D’Aloia, žalobca v tomto prípade, čelil ťažkostiam pri snahe získať späť 400 000 USDT, ktoré boli súčasťou jeho majetku, ktorý bol praný a údajne skončil na BitKub, thajskej kryptoburze. Súd uznal zložitosti identifikovania aktív v zmiešaných pooloch kryptomien a rozhodol, že D’Aloia nemohol definitívne preukázať, že peňaženka BitKub obsahovala jeho Tether, vzhľadom na nejasnosti spôsobené používaním mixérov kryptomien.
Nicola McKinney, ktorá zastupovala BitKub v prípade, zdôraznila uznanie sudcu o potenciálnom sledovaní aktív v zmiešaných pooloch, ale dospela k záveru, že D’Aloia nepriniesol dostatok dôkazov na preukázanie spojenia s peňaženkou burzy. To vyzdvihuje, aké dôležité je udržiavať presnú a solídnu dokumentáciu pre nároky týkajúce sa transakcií s kryptomenami.
Legislatívne aktualizácie v oblasti kryptomien
Tento významný rozsudok prišiel len deň po predstavení novej legislatívy v UK, ktorá sa snaží objasniť nejasnosti týkajúce sa klasifikácie digitálnych aktív, vrátane kryptomien, NFT a uhlíkových kreditov, ako prvkov „osobného majetku“ v zákone o majetku krajiny.
Británia prijíma opatrenia na sprísnenie regulácií kryptomien po niekoľkých veľkých bankrotoch v minulom roku. Tieto kroky posilnili pozíciu FCA v monitorovaní kryptomenových aktivít, s dôrazom na boj proti praniu špinavých peňazí a ochranu spotrebiteľov.
FCA teraz vyžaduje, aby kryptofirmy nielen zaregistrovali, ale aj získali schválenie svojich marketingových materiálov od schváleného subjektu. Správy sú transparentnejšie a varujú spotrebiteľov pred investíciami do kryptomien.
FCA tiež varovala, že nedodržanie týchto pravidiel môže viesť k trestným obvineniam, neobmedzeným pokutám a väzenským trestom až do dvoch rokov pre burzy, ktoré nebudú dodržiavať nové regulácie v UK. Vedúce burzy ako Coinbase, Revolut a Binance už prispôsobili svoje platformy týmto požiadavkám.
Záväzok UK vytvoriť regulované prostredie pre kryptotrh ukazuje zmenu v uznávaní a zaobchádzaní s digitálnymi aktívami ako súčasťou finančného systému. Tento rozsudok a nové regulácie sú dôležitými krokmi k tejto budúcnosti.
Pozývame vás, aby ste sa podelili o svoj názor na dôsledky rozhodnutia britského najvyššieho súdu a aktuálne udalosti v reguláciách kryptomien. Zapojte sa do diskusie v komentároch nižšie.