Domovská stránka » Kryptomeny vo Veľkej Británii: Rastúca popularita a výzvy regulácie

Kryptomeny vo Veľkej Británii: Rastúca popularita a výzvy regulácie

od Július Šimon

Kryptomenový priestor vo Veľkej Británii: Popularita a trendy

Nedávne zistenia od Financial Conduct Authority (FCA) naznačujú, že nadšenie pre kryptomeny vo Veľkej Británii rastie, pričom významná časť populácie, okolo 12 % alebo sedem miliónov dospelých, teraz investuje do digitálnych aktív. Bitcoin, ako priekopnícka a najznámejšia mena, ostáva pevne obľúbený medzi britskými investormi, pričom viac ako polovica ho vlastní. Avšak trend ukazuje posun k rastúcemu záujmu o menšie altcoiny, ako sú Dogecoin, Solana a XRP — pričom vlastníctvo Dogecoinu samo prekročilo hranicu 1,4 milióna.

FCA. ZDROJ:cryptonews.com

Demografia kryptoinvestorov

Typický profil britského investora do kryptomien je často mladý muž vo veku 18 až 34 rokov, s nadpriemerným domácim príjmom. Údaje tiež ukazujú, že objem kryptomien, ktoré vlastní Briti, sa zvýšil, pričom takmer pätina má portfóliá ocenené medzi 5 000 a 10 000 libier. To odráža výrazný nárast záujmu a hodnoty investícií, keďže iba 2,2 milióna vlastnilo kryptomeny v roku 2021, čo sa viac než zdvojnásobilo v nasledujúcom rok.

Vyvíjajúce sa postoje a povedomie

Teraz sa hovorí, že 93 % dospelých vo Veľkej Británii počulo o kryptomenách. To signalizuje široké povedomie aj medzi tými, ktorí ešte neprešli na držanie digitálnych aktív. Reklamy na kryptomeny majú zatiaľ obmedzený vplyv na investičné rozhodnutia Britov. Až 90 % ľudí, ktorí videli reklamy, sa necíti byť nútených investovať do kryptomien.

Rastiaca príťažlivosť stakingu a stablecoinov

S prechodom Etherea na mechanizmus konsenzu Proof-of-Stake (PoS) po The Merge koncom roku 2022 sa stakingové aktivity dostali do popredia. Významná časť investorov sa zúčastňuje stakingu, aby získala odmeny, zatiaľ čo takmer polovica držiteľov kryptomien používa stablecoiny na navigáciu medzi rôznymi kryptomenami.

Regulačná mapa Veľkej Británie

Keď sa Veľká Británia pripravuje na zavedenie štruktúrovanejších regulácií, FCA konzultovala s rôznymi zainteresovanými stranami v kryptopriestore. Komplexný plán, ktorý sa má zaviesť do roku 2026, si kladie za cieľ priniesť jasné pravidlá do oblastí ako staking a stablecoiny. Tento krok bol v kryptokomunite prijatý s optimizmom, pretože môže umožniť dlhodobý rast a prijatie kryptomien vo Veľkej Británii.

Výzvy harmonizácie regulácií

Časť výzvy pre britských regulátorov spočíva v zosúladení svojich kryptoregulácií s medzinárodnými štandardmi. S tým, že EÚ sa chystá zaviesť reguláciu Markets in Cryptoassets na konci tohto roka, sú britskí tvorcovia politiky pod tlakom, aby zabezpečili, že ich regulačné rámce sú koherentné s podobnými medzinárodnými snahami.

Výzva na reformu v rámci Financial Conduct Authority

Parlamentná správa kritizovala FCA, čo vyvolalo obavy o potenciálne dôsledky pre regulačné prostredie v oblasti kryptomien. Obvinenia z prehliadnutia podvodov, toxickej pracovnej kultúry a nedostatku transparentnosti vyvolali požiadavky na hlbokú reformu, ak nie priamu revíziu autority.

Dôsledky pre reguláciu kryptomien

Neistota v rámci FCA, ktorá je zodpovedná za stanovenie jasných usmernení pre firmy s digitálnymi aktívami a ochranu spotrebiteľov, môže priniesť aj nestabilitu na trhu kryptomien. Efektívna a transparentná regulácia je považovaná za nevyhnutnú na vytvorenie bezpečného prostredia pre existujúcich a potenciálnych investorov.

Článok dúfa, že podnieti diskusiu a zamyslenie okolo neustále rastúcej kryptomeny v Spojenom kráľovstve a možných dopadov regulačného režimu. Aké sú vaše názory na tieto zistenia a budúce regulačné vývoja? Podeľte sa o svoj názor v sekcii komentárov nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár