Krypto trhy pociťujú horúčavu rastúcej inflácie
Nadšenci kryptomien čelili ochladeniu na trhu, keďže bitcoin zažil prepad popri tradičných akciách po zverejnení správy o inflácii v USA. Údaje o inflácii spotrebiteľských cien (CPI) za január naznačili horšiu ekonomickú klímu, než sa očakávalo.
Bitcoin reaguje na ekonomický tlak
V dôsledku tejto správy sa hodnota bitcoinu za posledný deň prepadla o 2 % a dosiahla cenový bod 48 747 USD. Tento pokles odzrkadľoval výkonnosť širšieho trhu, keď sa investori vyrovnávali s dôsledkami zvýšenia inflácie o 3,1 % za posledných 12 mesiacov končiacich v januári. Vyhliadka na pretrvávajúcu infláciu necháva mnohých na pozore pred rizikovejšími investíciami.
Údaje ministerstva práce vyvolali negatívnu reakciu naprieč rôznymi triedami aktív, pričom každý z indexov S&P 500 a Nasdaq 100 klesol o 1 %. Údaje podnietili špekulácie o stratégii úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému, čo naznačuje, že predchádzajúce očakávanie znížených sadzieb môže čeliť oneskoreniam.
Napriek tomuto neúspechu bol kryptotrh svedkom istého optimizmu, pretože Federálny rezervný systém predtým signalizoval potenciálne zníženie sadzieb v priebehu roka, čo podnietilo rally na akciovom trhu aj v aréne digitálnej meny. V skutočnosti len deň predtým Bitcoin zaznamenal výrazný vzostup, prvýkrát od decembra 2021 prekonal hranicu symbolických 50 000 dolárov a dokonca krátkodobo dosiahol vrchol na úrovni 50 256 dolárov.
Inštitucionálne investície prúdia do bitcoinových ETF
Vztlak bitcoinu v poslednej dobe možno čiastočne pripísať činnosti inštitucionálnych investorov. Došlo k prílevu kapitálu do bitcoinových burzovo obchodovaných fondov (ETF), pričom Komisia pre cenné papiere a burzu dala v januári zelenú 10 spotovým BTC ETF – tento krok prišiel po rokoch nevôle. Takéto ETF poskytujú tradičným investorom most na získanie expozície voči kryptomenám bez priameho vlastníctva tokenov.
Napriek poslednému 24-hodinovému poklesu je dôležité poznamenať, že hodnota bitcoinu sa stále môže pochváliť takmer 14% nárastom oproti predchádzajúcemu týždňu. Táto nedávna volatilita zachytáva dynamickú súhru medzi trhmi s kryptomenami a širšími ekonomickými ukazovateľmi.
Rozprávanie o tejto téme sa bude nepochybne vyvíjať, keď trh strávi tieto makroekonomické faktory a ich potenciálny vplyv na budúce rozhodnutia Federálneho rezervného systému. Keďže digitálne aktíva sa naďalej prelínajú s tradičnými financiami, kryptokomunita bude tento vývoj pozorne sledovať.
Pozývame našich čitateľov, aby sa v komentároch nižšie podelili o svoje myšlienky o tom, ako môže inflácia a federálne úrokové sadzby naďalej formovať trajektóriu bitcoinu a širšieho sveta kryptomien.
Odmietnutie zodpovednosti: Informácie poskytnuté v tomto článku a v komentároch sú určené len na informačné účely a nemajú byť považované za finančné poradenstvo. Čitatelia by mali vykonať vlastný výskum a konzultovať sa s finančným poradcom pred akýmkoľvek investovaním do bitcoinu alebo iných kryptomien. Autor ani vydavateľ nezodpovedajú za žiadne straty alebo škody, ktoré by mohli vyplynúť z informácií obsiahnutých v tomto článku.