Domovská stránka » Demystifikácia decentralizovaných financií: Od centralizovaných systémov k technológii blockchainu

Demystifikácia decentralizovaných financií: Od centralizovaných systémov k technológii blockchainu

od Lukáš Rezník

Pochopenie decentralizovaných financií (DeFi)

Decentralizované financie (DeFi), ktorý je rastúcim odvetvím vo finančnom sektore, využíva kryptomenu a technológiu blockchainu na vykonávanie finančných transakcií autonómne. Hlavnou úlohou DeFi je narušiť tradičné centralizované finančné mechanizmy tým, že odstráni brániace osoby a sprostredkovateľov a nahradí ich transakciami medzi rovnocennými partnermi. Táto inovácia sa snaží poskytnúť komplexný balíček finančných služieb, ako sú bežné bankové služby, úvery, hypotéky až po komplexné obchody s majetkom a zmluvné dohody.

Úloha centralizovaných financií dnes

V našom súčasnom finančnom modeli sú takmer všetky finančné aktivity ako bankovníctvo, požičiavanie a obchodovanie riadené centralizovanými systémami, ktoré riadi regulačné orgány a sprostredkovatelia. Ako spotrebitelia sa musíme obrátiť na tieto finančné sprostredkovateľov pre rôzne služby, od autopožičovní, hypoték až po obchodovanie s akciami a dlhopismi.

V USA organizácie ako Federálna rezerva a Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) spolu s Kongresom regulujú svet centralizovaných finančných inštitúcií a pravidlá menia podľa potreby. Do určitej miery je z toho systém, ktorý spotrebiteľom najmä odopiera priamy prístup k finančným službám a kapitálu. Neustále musia riešiť prostredníkov, ako sú banky, burzy a veritelia, ktorí si zarábajú percentuálne z každej finančnej transakcie.

Sľub decentralizovaných financií

S príchodom DeFi sa však tento centralizovaný prístup vyzýva na súboj. Model sa snaží posilniť jednotlivcov tým, že odstráni prostredníkov a uľahčí vzájomné interakcie.

Rafael Cosman, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti TrustToken, objasňuje tento koncept a uvádza: „Decentralizované financie demontujú tradičné financie. DeFi posilňuje bežných ľudí tak, že prenáša úlohy, ktoré dnes vykonávajú banky, burzy a poisťovne – ako požičiavanie, investovanie a obchodovanie – do ich rúk.“

V systéme DeFi niet potreby prostredníka, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť ich ziskové marže. Bez finančných sprostredkovateľov by jednotlivci mali mať možnosť zarábať viac prostredníctvom osobných pôžičiek a iných finančných transakcií. Aj napriek tomu, že mnohí uznávajú potenciál DeFi, je dôležité poznamenať, že nahrádzať tradičné financie DeFi je zložité a je spojené s výraznými rizikami.

Základ DeFi: Blockchain

Chrbticou decentralizovaných financií je technológia blockchainu a kryptomena. Kde tradičné bankové transakcie sa zaznamenávajú do súkromných registrov vlastnených finančnými inštitúciami, blockchain ponúka decentralizovaný, distribuovaný verejný register, ktorý zaznamenáva každú finančnú transakciu vo šifrovanej forme.

Tento verejný register, ktorý je distribuovaný a prístupný všetkým stranám používajúcim aplikáciu DeFi, zabezpečuje anonymitu užívateľov, overovanie platieb a takmer nemenný záznam o vlastníctve majetku, čím sa znižuje potenciál pre podvodné aktivity.

Kľúčovým prvkom decentralizovanej povahy blockchainu je absencia prostredníkov alebo brániacich osôb. Namiesto toho rovesníci na platforme overujú a zaznamenávajú transakcie tým, že riešia zložité matematické problémy a pridávajú nové bloky transakcií do reťazca. To vedie k zvýšenej transparentnosti a bezpečnosti, ktoré sú kľúčovými aspektmi finančných transakcií.

Súčasné využitie DeFi

Decentralizované financie sa postupne integrujú do jednoduchých aj zložitých finančných transakcií pomocou decentralizovaných aplikácií alebo “dappov” a protokolov, ktoré prevádzkujú hlavne Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH).

Niekoľko funkcií sa už vykonáva prostredníctvom týchto platforiem, od bežných finančných transakcií, ako sú platby, obchodovanie s cennými papiermi, poistenie, pôžičky, požičiavanie až po zložitejšie ako sú elektronické peňaženky, stabilné meny, zber výnosov, nezameniteľné tokeny (NFT) a flash pôžičky.

Meradlo na meranie prijatia DeFi sa nazýva „uzamknutá hodnota“, ktorá vypočíta celkové peniaze využívané v rôznych protokoloch DeFi.

Riziká spojené s DeFi

Napriek svojmu potenciálu sú s DeFi spojené aj riziká. Na začiatok, jeho začiatočná fáza ho vystavuje možným regulačným opatreniam, má nedostatočnú ochranu spotrebiteľa, je náchylný na hackovanie, vyžaduje si vysoké požiadavky na zabezpečenie a jedinečné kódy alebo súkromné kľúče zabezpečujúce peňaženky by mohli byť navždy stratené, ak sa zablúdia.

Budúcnosť DeFi

Vízia DeFi o odstraňovaní sprostredkovateľov, vytváraní digitálnych aktív a sprístupňovaní finančných operácií určite vrhá optimistické svetlo na jeho budúcnosť. Je však stále v počiatočných fázach a ešte je veľa práce v oblasti vzdelávania užívateľov a vývoja užívateľsky prívetivejších nástrojov.Zdroj

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár