Domovská stránka » Dešifrovanie vplyvu MiCA na trhy s kryptomenami a reguláciu stablecoinov v EÚ

Dešifrovanie vplyvu MiCA na trhy s kryptomenami a reguláciu stablecoinov v EÚ

od Július Šimon

Úvod do rámca MiCA

Implementácia nariadenia o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) predstavuje monumentálny krok v štandardizácii a dohľade nad trhmi s kryptomenami v rámci Európskej únie. Táto komplexná regulačná smernica má za cieľ konsolidovať európsku kryptomenovú oblasť pod jednotnou právnou úpravou, čím podporuje transparentnosť a ochranu spotrebiteľa.

Po nedávnom hlasovaní Európskeho parlamentu a jeho ratifikácii Radou pre hospodárske a finančné záležitosti EÚ sa bližšie pozrieme na podstatu MiCA, jeho dôsledky pre podniky s kryptomenami, najmä pre stablecoiny, a očakávaný harmonogram jeho zavedenia v celej EÚ.

Čo znamená MiCA pre poskytovateľov služieb s kryptomenami

Podľa MiCA bude celý rad podnikov, vrátane poskytovateľov custodiaálnych peňaženiek, zmenární a poradcov v oblasti kryptoaktív, podliehať novým predpisom, ktoré sľubujú otriasť základmi poskytovania služieb s kryptoaktívami v celej EÚ. Počnúc prechodným obdobím budú mať subjekty zapísané v registri do konca roku 2024 do polovice roku 2026 na zosúladenie svojich operácií a zabezpečenie povolenia MiCA od svojich príslušných národných orgánov (francúzsky AMF, chorvátsky Hanfa a ďalšie).

Jasnosť pre stablecoiny a koniec algoritmických variantov

MiCA stanovuje špecifické pravidlá pre stablecoiny, najmä pre tie kryté fiat menami. Požaduje pomer rezerv 1:1 a zakazuje algoritmické stablecoiny v rámci EÚ. Tento posun opätovne zdôrazňuje dôležitosť licencie inštitúcií elektronických peňazí (EMI) na vydávanie stablecoinov krytých fiat menami, ako sú tie, ktoré prevádzkujú spoločnosti Monerium, Membrane a Quantoz Payments, ktoré už dodržiavajú existujúce európske právne predpisy o elektronických peniazoch.

Presadzovanie a budúcnosť dodržiavania predpisov

Napriek jednoznačnému rámcu, ktorý MiCA zavádza, Európa zažila hmatateľný deficit v presadzovaní už existujúcich predpisov. V súčasnej situácii sa neregulované stablecoiny kryté fiat menami obchodujú popri amerických stablecoinoch, ktoré fungujú podľa menej prísnych pravidiel, čo vedie k nerovným podmienkam. Iniciatíva presadzovania MiCA má zlepšiť úsilie v oblasti dodržiavania predpisov a vyrovnať podmienky pre spoločnosti z EÚ a chrániť spotrebiteľov.

Príprava na účinnú implementáciu MiCA

Zákon MiCA čoskoro nadobudne účinnosť, pričom jeho zverejnenie v Úradnom vestníku Európskej únie sa očakáva okolo júna 2023. Následne orgány ako ESMA a EBA vypracujú delegované akty na podporu uplatňovania predpisov o tokenoch viazaných na aktíva a elektronických peniazoch do polovice roka 2024, čo vyvrcholí úplnou implementáciou MiCA do konca roka.

Podniky s kryptomenami, ktoré plánujú v tomto novom teréne fungovať, musia rýchlo konať, aby zabezpečili súlad s predpismi. Zriadeným a novovznikajúcim poskytovateľom služieb v EÚ sa odporúča spolupracovať s regulačnými odborníkmi a zmapovať si pôsobnosť MiCA a potenciálne odlišné národné normy, aby si udržali neprerušované prevádzky a právnu ochranu.

Kontinentálny posun: Postoj krajín EÚ k presadzovaniu MiCA

Prechod na súlad s nariadením MiCA je už v plnom prúde. Členské štáty EÚ pripravujú svoje vnútroštátne právne predpisy a určujú príslušné regulačné orgány. Zjavná je však značná rôznorodosť v pripravenosti. Niektoré krajiny už finalizujú právne predpisy, zatiaľ čo iné sú stále vo fáze rozhodovania o úlohách miestneho dohľadu nad kryptomenami. Mnohé štáty prijímajú proaktívne opatrenia na riešenie potenciálneho zvýšenia administratívnej záťaže, čo odráža odhodlanie regulačných orgánov EÚ dodržiavať prísne normy novej regulácie.

Regionálne reakcie a cesta vpred

Rozmanitosť reakcií v celej Európe na MiCA, od pomerne malých úprav v Nemecku vďaka už existujúcim prísnym reguláciám kryptomien až po významné revízie potrebné v iných krajinách, ponúka pohľad na budúcnosť harmonizovanejšieho trhu s kryptomenami v EÚ. Nadchádzajúce výzvy pre regulačné orgány sa sústreďujú na adaptáciu existujúcich systémov na zvládnutie procesov autorizácie, kontroly súladu a dohľadu v súlade s komplexnými požiadavkami MiCA.

Hoci regulácia trhov s kryptoaktívami v EÚ prináša prísnejšie usmernenia, hlavným cieľom zostáva podpora inovácií pri súčasnom posilňovaní integrity trhu a dôvery spotrebiteľov. Európske podniky v tomto odvetví a globálne subjekty zamerané na trh EÚ sa musia prispôsobiť týmto meniacim sa normám, aby sa mohli podieľať na budúcnosti, kde digitálne financie budú bezpečné aj dynamické.

Čitateľov pozývame, aby sa podelili o svoje myšlienky a otázky týkajúce sa implementácie MiCA a jej dôsledkov pre celý odvetvie kryptomien v európskom kontexte.

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár