Domovská stránka » El Salvador a Bitcoin: Cesta k ekonomickému prebudeniu?

El Salvador a Bitcoin: Cesta k ekonomickému prebudeniu?

od Lukáš Rezník

Bitcoin na ceste ku globálnej akceptácii

El Salvador, prvá krajina na svete, ktorá prijala Bitcoin (BTC) ako legálny platobný prostriedok, vyvolal zmiešané reakcie na celom svete. Niektorí toto rozhodnutie privítali s nadšením, iní zostávajú skeptickí.

El Salvador ako „Singapurom Ameríky“?

Gabor Gurbacs, poradca spoločnosti VanEck, verí, že tento prístup El Salvadoru k Bitcoinu by mohol otvoriť cestu k tomu, aby sa stal „Singapurom Ameríky“. Predpokladá prílev investičného kapitálu a imigrácie, ktoré v nadchádzajúcich rokoch napájajú ekonomický rast El Salvadoru. Gurbacs predstavuje, ako El Salvador napodobňuje úspešný príbeh Singapuru tým, že prijme Bitcoin ako legálny platobný prostriedok, čo vedie k prílivu kapitálu a ľudí.

Ekonomickú transformáciu pod vedením prezidenta Nayiba Bukeleho, ktorá sa začala prijatím Bitcoinu ako legálnej meny v septembri 2021, podporila aj spoločnosť pre ťažbu Bitcoinov Volcano Energy, podporovaná investíciou v hodnote 1 miliardy dolárov a partnerstvom s Bitcoinovými ťažiarmi Luxor Technology.

Podpora kryptomenovej komunity

Významné postavy v kryptomenovom priemysle, vrátane generálneho riaditeľa Twitteru a spoločnosti Square Jacka Dorseyho, podporili iniciatívu El Salvadoru súvisiacu s Bitcoinom. Okrem toho,spoločnosti ako Bukele’s Strike prejavili záujem o investovanie do infraštruktúry Bitcoinu v El Salvadore.

Ale aj napriek uznaniu rizík spojených s Bitcoinom, vrátane volatility a obáv z podvodov a prania špinavých peňazí, Gurbacs zostáva optimistický. Tvrdí, že tieto riziká je možné efektívne zvládnuť prostredníctvom adekvátnej regulácie a dohľadu.

Angažovanosť Medzinárodného menového fondu

Rozhodnutie El Salvadoru prijať Bitcoin ako legálne platidlo čelilo významnému odporu zo strany globálnych subjektov.

Medzinárodný menový fond (IMF) napríklad vyjadril obavy z rizík spojených s prijatím kryptomeny, zdôrazňujúc otázky týkajúce sa finančnej integrity, trhovej stability a ochrany spotrebiteľa. Okrem toho, IMF upozornil na makroekonomické, finančné a právne výzvy, ktoré vyplývajú z tohto rozhodnutia a zdôraznil potrebu dôkladnej analýzy.

Ťažba z obnoviteľných zdrojov energie

El Salvador nedávno predstavil svoje prvé Bitcoinové ťažobné úsilie poháňané vulkanickou energiou, Lava Pool, čo predstavuje významný míľnik v krypto iniciatívach krajiny.

V súvislosti s touto obnoviteľnou energetickou iniciatívou, spoločnosť Tether tiež predstavila svoju účasť ako akcionár a poradca, čo zdôrazňuje význam tohto projektu. Je to kľúčový aspekt iniciatívy Volcano Energy, ktorá sa snaží o vytvorenie silného globálneho centra pre ťažbu Bitcoinov pomocou udržateľnej geotermálnej, solárnej a veternej energie.

Ambiciózny Bitcoinový projekt El Salvadoru má širšie dôsledky, najmä v kontexte diskusie o environmentálnom dopade Bitcoinu. Ekológovia tento projekt kritizovali pre obavy z potenciálneho ekologického poškodenia, ale salvadorská vláda zostáva optimistická.

Absencia daňovej záťaže

Navyše vo svojom záväzku podporovať inovácie, El Salvador plánuje odstrániť dane na technologický rozvoj, čo je ďalším krokom v jeho ceste k transformácii na „Singapur Ameríky“.

Pridajte svoje komentáre nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár