Domovská stránka » EU prepracováva predpisy proti praniu špinavých peňazí v oblasti kryptomien, odmieta prísne limity transakcií.

EU prepracováva predpisy proti praniu špinavých peňazí v oblasti kryptomien, odmieta prísne limity transakcií.

od Július Šimon

Prehodnotenie limitov na krypto transakcie v boji EÚ proti praniu špinavých peňazí

Došlo k významnej zmene v postoji Európskej únie k regulácii transakcií s kryptomenami. Pôvodný návrh na stanovenie limitu 1 000 eur pre platby do a z osobných kryptopeňaženiek vyvolal obavy v komunite digitálnych mien. Vplyvné výbory Európskeho parlamentu zaoberajúce sa hospodárskymi a občianskymi slobodami však v najnovšom návrhu nariadenia o boji proti praniu špinavých peňazí (AMLR) túto prísnu mieru zrušili.

Posilnená náležitá starostlivosť, ale žiadne tvrdé limity

Podľa najnovšej verzie AMLR, schválenej Výborom pre hospodárske a menové veci a Výborom pre občianske slobody, boli kontroly identity pri transakciách zo samouchovávaných peňaženiek vyňaté z ustanovenia. Poskytovatelia služieb s kryptoaktívami (CASP) v EÚ však musia aj naďalej vykonávať prísnu zákaznícku due diligence (náležitú starostlivosť) pre transakcie dosahujúce alebo prevyšujúce hranicu 1 000 eur.

Cieľom týchto zmien v regulácii je nájsť rovnováhu medzi potrebou predchádzať praniu špinavých peňazí a zásadou ochrany finančného súkromia používateľov. Tento stredný bod zaručuje, že zatiaľ čo burzy musia implementovať protokoly na overenie identity pre významné transakcie, nebudú brániť používaniu kryptomeny pre bežné transakcie menšieho rozsahu.

Prelínanie sa nariadenia MiCA a AMLR v regulácii kryptomien

Európska únia nielenže mení krajinu boja proti praniu špinavých peňazí, ale zároveň pracuje aj na nariadení o trhoch s kryptoaktívami (MiCA). MiCA zaujíma pevné stanovisko proti anonymite na účtoch poskytovaných CASP a špeciálne sa zameriava na mince zamerané na ochranu súkromia, ako je Monero, kvôli ich funkciám zatieňujúcim transakcie.

Vzhľadom na tieto nariadenia sa CASP tiež nabádajú, aby pri uľahčovaní prevodov medzi svojimi platformami a osobnými peňaženkami, kde používatelia vlastnia svoje vlastné privátne kľúče, prijali ochranné opatrenia. To zahŕňa minimálne overenie identity pri prevode finančných prostriedkov z peňaženiek v samouchovávaní do peňaženky na burze.

Limity na platby v hotovosti a vplyv na anonymitu

V súlade s politikami transakcií s digitálnou menou nový AMLR stanovuje aj strop pre anonymné platby v hotovosti na 10 000 eur. Členské štáty EÚ však majú voľnosť zaviesť prísnejšie maximá. Cieľom je tu odradiť od prania špinavých peňazí, pričom sa uznáva, že niektoré hospodárske transakcie sa stále môžu uskutočňovať v hotovosti.

Európsky parlament očakáva, že tieto novelizované nariadenia vstúpia do platnosti v plnej miere do roku 2027, za predpokladu schválenia Radou EÚ a plenárnym zasadnutím parlamentu, ktorého najbližšie zasadnutie je naplánované na 10. apríla

 

Kritika a reakcie komunity na nové regulácie

Hoci revidované pravidlá priniesli úľavu zavrhnutím prísnejších limitov na transakcie, v kryptopriestore panujú naďalej rôznorodé názory. Patrick Breyer z Pirátskej strany Nemecka sa otvorene vyjadril k svojim obavám, hlavne pokiaľ ide o dôsledky na hospodársku nezávislosť a súkromie v oblasti financií. Breyer stotožňuje právo vykonávať anonymné transakcie so základnou občianskou slobodou.

Naopak, niektorí členovia kryptomenovej komunity vyjadrili podporu, pričom tvrdia, že tieto zákony sú potrebným krokom na zdokonalenie systému a podporu zodpovedného používania digitálnych mien. No hlasy ako Daniel „Loddi“ Tröster, uznávaná osobnosť v oblasti Bitcoinu, upozornili na potenciálne problémy, najmä na vplyv na darovanie a možné negatívne dôsledky pre využívanie kryptomeny v rámci EÚ.

Dolaďovanie regulačných opatrení pre budúce kryptoekosystémy

Posledné úpravy regulácie kryptomeny v EÚ znamenajú výrazný pokrok v hľadaní spoločnej pôdy medzi presadzovaním regulácie a ochranou súkromia používateľov. S vývojom legislatívy Európska únia naďalej formuje kľúčovú časť rýchlo rastúcej kryptomenovej ekonomiky, rieši riziká a zároveň sa snaží podporovať inovácie. Tieto kroky môžu v budúcnosti viesť k stabilnejším a predvídateľnejším cenám kryptomien.

Vítame myšlienky a komentáre k týmto regulačným zmenám od našich čitateľov. Ako si myslíte, že tieto opatrenia ovplyvnia prostredie kryptomien v Európe? Podeľte sa o svoje postrehy nižšie.

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár