Domovská stránka » EÚ schválila prísnejšie pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí zamerané na anonymné krypto účty

EÚ schválila prísnejšie pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí zamerané na anonymné krypto účty

od Lukáš Rezník

EÚ sprísňuje anonymitu v kryptotransakciách

V snahe posilniť svoju obranu proti finančným prečinom Európska únia prijala prísnejšie smernice proti praniu špinavých peňazí (AML), ktoré sa špeciálne zameriavajú na anonymné účty s kryptomenami. Nové pravidlá, ktoré sú súčasťou širšieho legislatívneho balíka zameraného na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, schválil Európsky parlament 19. marca. Tieto pravidlá znamenajú výrazný posun v politike smerom k väčšiemu dohľadu nad transakciami s kryptomenami.

Zákazy poskytovania služieb pre anonymné účty

Na základe novo schválených opatrení je poskytovateľom služieb s kryptoaktívami výslovne zakázané ponúkať služby a viesť účty, ktoré umožňujú anonymizáciu transakcií. Poskytovatelia služieb sú teraz povinní dôkladnejšie preskúmať svoje prevádzky, aby sa zabezpečilo, aby sa kryptoaktíva nevyužívali ako kanály pre nezákonné činnosti.

Legislatívny orgán EÚ odôvodnil tieto prísne ustanovenia prirodzenou anonymitou, ktorú umožňujú kryptomeny, pričom argumentoval, že táto vlastnosť môže potenciálne uľahčiť ich zneužitie na kriminálne účely. Následne táto anonymita bráni v sledovaní prevodov, čím sa sťažuje identifikácia podozrivých aktivít a zavádzajú sa značné rizikové faktory pre samotných poskytovateľov služieb.

Kryptomeny zamerané na ochranu súkromia, ako je Monero, by mohli byť najviac postihnuté týmito regulačnými zmenami, vzhľadom na ich schopnosť zvýšiť neprehľadnosť transakcií. Legislatíva sa zdá byť zameraná aj na riziká spojené so službami na mixovanie transakcií, ako je Tornado Cash, ich zaradením do spektra zakázaných služieb.

Výnimky a budúce dôsledky

Tieto zákazy však prichádzajú s konkrétnymi výnimkami. Poskytovatelia hardvérových alebo softvérových riešení a neuchovávané peňaženky, ktoré nemajú priamu kontrolu nad peňaženkami s kryptoaktívami svojich používateľov, nie sú zaťažené novými požiadavkami AML. Dôraz sa teda kladie priamo na poskytovateľov služieb, ktorí uľahčujú obchodovanie, zmenáreň a úschovu kryptomeny.

Patrick Breyer z Európskeho parlamentu, ktorý hlasoval proti návrhu, zdôraznil potenciálne negatívne dôsledky na online súkromie. Zdôraznil právo vykonávať transakcie bez neoprávneného zaznamenávania a monitorovania. Breyer tiež zdôraznil globálnu povahu internetu a naznačil, že regionálne nariadenia môžu mať problémy s úplnou kontrolou decentralizovaného sveta virtuálnych mien.

Vzhľadom na to, že sa EÚ chystá bojovať proti finančným zločinom v digitálnom veku, tieto legislatívne manévre predstavujú zásadný, aj keď kontroverzný krok v jej stratégii. Poskytovatelia služieb budú nútení prehodnotiť a upraviť svoje operácie tak, aby sa zladili s týmito novými očakávaniami transparentnosti a sledovateľnosti pri manipulácii s kryptoaktívami.

Pozývame našich čitateľov, aby sa podelili o svoje myšlienky na najnovšie smernice EÚ v oblasti AML a ich potenciálne účinky na budúcnosť používania kryptomien nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár