Domovská stránka » Europol zdôrazňuje rastúcu kriminálnu aktivitu v DeFi napriek bezpečnostným výhodám Blockchainu

Europol zdôrazňuje rastúcu kriminálnu aktivitu v DeFi napriek bezpečnostným výhodám Blockchainu

od Lukáš Rezník

Blockchain je chválený a decentralizované financie kritizované Europolom

Vo výnimočnom manévri Europol, trestoprávna organizácia Európskej únie (EÚ), zverejnila zistenia svojej prvej európskej hodnotiacej správy o hrozbách finančnej a hospodárskej trestnej činnosti. Správa poskytuje podrobné hodnotenie hrozieb, ktoré predstavujú kybernetickí zločinci v európskom regióne.

Pozoruhodne, agentúra uznala technológiu blockchain, pričom jej nezávislosť v kombinácii s výnimočnými bezpečnostnými funkciami označila za kľúčové vlastnosti. Správa však pritom obsahuje kritiku sektora decentralizovaných financií (DeFi). Europol je presvedčený, že tento sektor veľmi trpí nedostatkom regulácie kryptomien, čo zároveň otvára dvere pre hospodársku trestnú činnosť. Skutočnosťou je, že zločinci využívajú platformy DeFi na ukladanie aktív získaných z nelegálnych aktivítEuroPol Reports.

Roziširujúce sa využitie kryptomien v kriminálnych schémach

Europol otvorene uviedol, že došlo k nárastu využitia kryptomien v kriminálnych aktivitách. Agentúra identifikovala priamy súvis s celkovou mierou adopcie kryptomien. Avšak, agentúra ukludnila obavy tým, že odhalila, že nelegálne transakcie s kryptomenami predstavovali menej ako jedno percento z celkového objemu transakcií.

To sa deje na pozadí nárastu nezameniteľných tokenov (NFT), ktoré boli označené za významné riziko pre pranie peňazí vďaka možnosti okamžitého obchodovania cez medzinárodné hranice. V súvislosti s týmto vývojom Europol uviedol, že celková hodnota uzamknutá (TVL) medzi všetkými protokolmi DeFi zaznamenala podľa údajov DeFiLlama postupný pokles.

Výzvy na prísnejšie regulácie DeFi a kryptomien

Na pozadí kritiky Európolu, U.S. Senát v júli navrhol prísny zákon zameraný na reguláciu DeFi, ktorý následne čelil silnému protiútoku zo strany komunity kryptomien. V rýchlej reakcii na to Asociácia Blockchain ostré kritizovala navrhovaný zákon, argumentujúc svoje nároky na nerealistickosť, keďže tlačili protokoly DeFi na zhromažďovanie údajov užívateľov.

Napriek tomu sa Europol zdá byť optimistický napriek pretrvávajúcim výzvam, najmä pozoruje, že zločinci sú teraz stále váhaví využívať kryptomeny pri aktivitách prania peňazí. Výkonná riaditeľka Europolu, Catherine De Bolle, potvrdila tieto pocity tým, že naznačila, že percento nelegálnych transakcií je stále relatívne malé. Poukázala na to, že nedávne úspechy v oblasti trestného stíhania pri konfiškácii ilegálnych krypto-deterrentov odstrašili zločincov od tejto praxe EuroPol Reports.

Máte nejaké postrehy, ktoré by ste chceli zdieľať o úlohe kryptomien v praní peňazí alebo v DeFi? Prosím, neváhajte zdieľať svoje myšlienky a pripojte sa k našej pokračujúcej diskusii.

Mohlo by vás zaujímať

1 komentár

Pavol 13 septembra, 2023 - 7:03 pm

Ako keby v tradičnom bankovom systéme sa nediali podvody! Asi teda tradičný bankový systém nie je tiež dostatočne regulovaný? Ľudia robili podvody stále, bez ohľadu na finančný systém.

Odpovedať

Zanechať komentár