Domovská stránka » Európsky parlament napreduje pri presadzovaní sankcií prostredníctvom právnych predpisov o kryptomenách

Európsky parlament napreduje pri presadzovaní sankcií prostredníctvom právnych predpisov o kryptomenách

od Július Šimon

Zintenzívnenie vymáhania sankcií v EÚ

Nedávno Európsky parlament drvivým hlasovaním schválil významný legislatívny krok, ktorým sa snaží zovrieť oprátku okolo porušovania sankcií zaradením kryptoaktív do svojho arzenálu nástrojov na vymáhanie práva.

Jednotnosť v sankciách EÚ

Zdrvujúca väčšina poslancov z celej EÚ, celkovo 543 hlasov, preukázala svoj záväzok uzatvoriť medzery, ktoré doteraz podkopávali sankčné úsilie bloku, podporou nových nariadení. Proti hlasovalo len 45 poslancov a ďalších 27 sa zdržalo hlasovania, čo podčiarkuje spoločné naliehanie na posilnenie finančnej obrany Únie tvárou v tvár narušujúcim udalostiam na Ukrajine a rastúcim obavám z možného obchádzania ruských sankcií.

Hlavným zámerom tohto legislatívneho úsilia je odstrániť nejednotnosti, ktoré sužujú súčasný rámec vymáhania práva – neusporiadanú skladačku, ktorá doteraz komplikovala ukladanie represívnych opatrení na úrovni jednotlivých štátov. Zavedenie štandardizovaných definícií priestupkov a harmonizácia sankčných postupov v členských štátoch by mali posilniť schopnosť EÚ zabrániť obchádzaniu sankcií.

Osoby, ktoré sa pokúsia obísť obmedzenia nezmrazením majetku, ignorovaním cestovných obmedzení, prevodom finančných prostriedkov na čiernu listinu alebo obchodovaním s vládnymi subjektami sankcionovaných krajín, sa ocitnú pod prísnejším dohľadom.

 

Adaptácia na technologický pokrok

Európske inštitúcie si uvedomujú rýchly vývoj v oblasti kryptomien a snažia sa regulovať túto oblasť moderným a efektívnym spôsobom. Zaradenie digitálnych aktív do sankčného systému je jedným z krokov v tomto smere. Budúce kroky si vyžadujú získanie súhlasu Rady po tomto priaznivom hlasovaní v parlamente.

Navyše, kľúčová dohoda dosiahnutá v januári 2024 naznačuje neochvejné odhodlanie úradníkov EÚ v ich boji proti praniu špinavých peňazí. Predbežná zhoda na kľúčových prvkoch nariadenia o boji proti praniu špinavých peňazí (AMLR) ukladá firmám zaoberajúcim sa kryptomenami dôslednú overovaciu povinnosť voči klientom ( KYC – Know Your Customer). Tieto ambiciózne nariadenia znamenajú spoločné úsilie o zabránenie zneužívaniu kryptomen na obchádzanie sankcií alebo pranie špinavých peňazí. Ide o vytvorenie centralizovaného súboru pravidiel a zriadenie dozorného orgánu na prísne monitorovanie prostredia digitálnych mien.

prostredníctvom týchto opatrení EÚ nielenže presadzuje svoje odhodlanie vymáhať právo voči geopolitickým protivníkom, ale zároveň zabezpečuje zákonné a regulované používanie kryptomen na svojom území. Očakáva sa, že investori a firmy v tomto odvetví sa budú pohybovať v regulovanejšom prostredí, ktoré sa bráni prenikaniu nelegálnych aktivít.

Rozhodný krok Európskej únie smerom k začleňovaniu kryptoaktív do jej právneho rámca zdôrazňuje jej adaptabilitu a proaktívny postoj pri ochrane integrity jej finančných systémov. Únia pozýva verejnosť zamyslieť sa nad týmto vývojom a víta zdravú diskusiu o dôsledkoch a očakávaniach od tohto nového legislatívneho prístupu s ohľadom na kryptomeny.

Aký vplyv bude mať regulácia a technologický vývoj na ceny kryptomien v budúcnosti? Neváhajte sa podeliť o svoje myšlienky a pohľady na tento najnovší legislatívny manéver v sekcii komentárov nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár