Domovská stránka » Kryptomenová hádanka: Podpora Trumpa a európske obavy

Kryptomenová hádanka: Podpora Trumpa a európske obavy

od Július Šimon

Kryptomeny a globálna politika

V rýchlo sa vyvíjajúcom digitálnom svete sú kryptomeny—digitálne meny udržiavané na distribuovanom registre nazývanom blockchain—témou intenzívnej diskusie a obáv medzi európskymi tvorcami politík. Tieto digitálne aktíva, ktoré umožňujú priame transakcie medzi používateľmi bez tradičných finančných inštitúcií, sú spojené s obavami, ako sú volatilita, potenciál pre nelegálne aktivity a riziká pre existujúce hospodárske systémy.

Regulačný prístup Európskej únie k kryptomenám

Nárast používania kryptomien, najmä stablecoinov, spôsobil významné obavy v Európe. Stablecoiny sú digitálne meny, ktorých hodnota je viazaná na existujúce fiat meny ako dolár alebo euro, a ich adopcia v oblastiach s obmedzeným prístupom k určitým menám alebo slabými ekonomikami bola významná. Tieto kryptotokeny nielenže uľahčujú prechod medzi kryptomenovými a fiat trhmi, ale začínajú tiež fungovať ako alternatívne paralelné meny.

Európska politická sféra sa cítila obzvlášť ohrozená, keď Facebook, dnes známy ako Meta, plánoval spustiť svoj obrovský projekt stablecoinu, Libra, ktorého sa obávali, že by mohol zatieniť euro. V dôsledku toho Európska únia vyvinula reguláciu Markets in Crypto Assets (MiCA), ktorá uvalila prísne podmienky na kryptopodniky s cieľom zmierniť riziká stablecoinov, a táto iniciatíva sa stala účinnou v júni.

Na globálnej scéne by pro-kryptomenový postoj potenciálnej Trumpovej administratívy v Spojených štátoch mohol významne transformovať existujúcu rovnováhu moci vo svete kryptomien.

Potenciálny vplyv Trumpa na reguláciu kryptomien

Ak by sa k moci dostala pro-kryptomenová administratíva vedená Trumpom, mohlo by dôjsť k uvoľneniu prísnych regulácií v prospech benevolentnejších politík. To by potenciálne mohlo otvoriť cestu pre zvýšený obchod so stablecoinmi v USA a, tým pádom, aj v Európe, pričom americký dolár by pôsobil ako dominantná nominálna mena. Napriek existencii stablecoinov viazaných na euro zostávajú v porovnaní s dolárovými stablecoinmi minimálnou časťou trhu.

Zvýšenie dolárom viazaných stablecoinov v EÚ je obavou pre európskych úradníkov, ktorí uznávajú svoju obmedzenú kapacitu na obmedzenie takéhoto rozšírenia, bez ohľadu na to, kto je prezidentom v USA. Navrhované obranné opatrenia nedokážu efektívne blokovať používateľov, ktorí chcú nakupovať stablecoiny na decentralizovaných burzách, ani zabrániť regulovaným spoločnostiam v Európe a USA vydávať veľké množstvo dolárových tokenov pre kryptomenové obchody

Kryptomenová hrozba pre euro

Hoci euro zostáva druhou najväčšou rezervnou menou na svete a nie je ľahko nahraditeľné, existuje prebiehajúci naratív, že stablecoiny by mohli uľahčiť širšie používanie amerického dolára v EÚ. Politiky zamerané na euro od mladého veku doteraz vyvažovali pomalý vplyv dolára, a súčasný rozsah kryptopriemyslu sa zdá byť príliš obmedzený na to, aby predstavoval vážnu hrozbu. Napriek tomu je celkový podiel hodnoty kryptomien v súvislosti s aktívami bankového systému eurozóny dostatočne významný na to, aby nebol ignorovaný.

Potenciál pre podporu od Trumpa, ak by sa stretol s volebným úspechom, by mohol spustiť globálny boom kryptomien, ktorý by pravdepodobne zvýšil zraniteľnosť Európy voči volatilite kryptotrhov. To by mohlo byť obzvlášť aktuálne, ak by EÚ čelila hospodárskej kríze, ktorá by podkopala dôveru v euro, potenciálne vyvolávajúc posun smerom k robustnému, americkým dolárom dominovanému kryptotrhu.

Zatiaľ čo sa vedú diskusie o budúcnosti kryptomien, tradičný finančný systém pozorne sleduje, ktorá z nich by sa mohla stať dominantnou menou v čase kríz. Vzťah medzi tradičnou ekonomikou a kryptomenami má významný vplyv na globálnu ekonomiku a geopolitiku.

Pozývame našich čitateľov, aby sa podelili o svoje názory a perspektívy na potenciálne dôsledky širokej adopcie kryptomien a to, ako by mohli ovplyvniť globálnu rovnováhu moci na finančných trhoch.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár