Domovská stránka » Najväčšie mýty o kryptomenách vyvrátené: Oddeľovanie faktov od fikcie

Najväčšie mýty o kryptomenách vyvrátené: Oddeľovanie faktov od fikcie

od Lukáš Rezník

Mýtus 1: Vždy môžete zostať anonymný

Jedným z najrozšírenejších mýtov o kryptomenách je, že poskytujú vlastníkom úplnú anonymitu. Hoci je pravda, že Bitcoin a iné kryptomeny môžu poskytnúť vyšší stupeň súkromia ako tradičné bankovníctvo, to neznamená, že transakcie nemôžu byť vystopované. Technológia blockchain, ktorá podporuje kryptomeny, vytvára verejnú knihu pre každú transakciu, ktorá sa potenciálne dá vystopovať až k jej zdroju.

Mýtus 2: Kryptomeny sa hlavne používajú na nelegálne aktivity

Kryptomeny boli spojené s nelegálnymi aktivitami, hlavne kvôli svojej pseudonymnej povahe. Podľa štúdií však percento aktivít spojených s kryptomenami a nelegálnymi aktivitami dramaticky kleslo.

Mýtus 3: Kryptomeny nemajú skutočnú hodnotu

Niektorí ľudia argumentujú, že kryptomeny nemajú vlastnú hodnotu. Faktom je, že hodnota je subjektívna. Dokonca aj zlato, ktoré je často chválené za svoju vlastnú hodnotu, by nemalo veľkú hodnotu, keby sme neocenili jeho využitie v elektronike a šperkárstve. Kryptomeny, ako je Bitcoin, majú hodnotu ako forma „digitálneho zlata“. Zatiaľ čo iné ponúkajú užitočnosť prostredníctvom inteligentných kontraktov a decentralizovaných aplikácií.

Mýtus 4: Digitálna mena škodí životnému prostrediu

Mylná predstava, že digitálne meny sú škodlivé pre životné prostredie, pochádza z množstva elektrickej energie, ktorú spotrebuje ťažba Bitcoinu. Avšak, často sa prehliada skutočnosť, že veľká časť tejto energie pochádza z obnoviteľných zdrojov. Navyše, tradičný bankový systém a ťažba zlata spotrebúvajú oveľa viac energie než Bitcoin.

Mýtus 5: Kryptomeny nie sú škálovateľné

Existujú tvrdenia, že kryptomeny sa nedokážu prispôsobiť potrebám globálnej ekonomiky. Je pravda, že Bitcoin a Ethereum momentálne dokážu spracovať len obmedzený počet transakcií za sekundu. Avšak, vo vývoji sú rôzne riešenia škálovania, ako je napríklad lightning network pre Bitcoin a sharding pre Ethereum.

Mýtus 6: Kryptomeny sú len trendom

Mnohí veria, že kryptomeny sú len módou, ktorá postupne zmizne. Hoci je pravda, že budúcnosť jednotlivých kryptomien je neistá, technológia za nimi, teda blockchain, má široký potenciál pre aplikácie a je tu, aby zostala.

Mýtus 7: Je príliš neskoro investovať do kryptomeny

Môžete počuť ľudí tvrdiť, že je príliš neskoro investovať do kryptomeny, pretože si myslia, že už premárnili svoju príležitosť. Ale ak by sa krypto porovnávalo s internetom z hľadiska významu, v rovnakom časovom horizonte by sme pravdepodobne boli stále na začiatku 90. rokov v oblasti vývoja a adopcie kryptomien.

Mýtus 8: Kryptomena je ponziho schéma alebo pyramidová schéma

Na rozdiel od tohto mýtu sa kryptomeny nemožno všeobecne považovať za Ponziho alebo pyramidové schémy. Hoci je potrebné byť ostražitý voči podvodom v priestore kryptomien, certifikované kryptomeny fungujú na otvorených a transparentných technológiách.

Mýtus 9: Musíte kúpiť celý Bitcoin (alebo inú kryptomenu)

Obrovským nedorozumením je predstava, že musíte kúpiť celý Bitcoin alebo inú kryptomenu. V skutočnosti sú kryptomeny veľmi deliteľné. Ak chcete, môžete kúpiť malý zlomok mince.

Mýtus 10: Blockchain je iba pre finančný priemysel

Hoci sa Blockchain prvýkrát objavil vo finančnom sektore prostredníctvom kryptomien, jeho aplikácie sa skúmajú a prijímajú v mnohých ďalších odvetviach, vrátane zdravotníctva, dodávateľských reťazcov a nehnuteľností.

Mýtus 11: Transakcie s kryptomenami sú nákladné

Áno, niekedy môžu byť transakcie s kryptomenami nákladné kvôli poplatkom ťažiarom. Tieto náklady sú však často nižšie ako náklady tradičných bankových systémov alebo online prevodov peňazí.

Mýtus 12: Kryptomeny poskytujú ľahké peniaze

Nedorozumenie, že kryptomeny vám dávajú zlatý lístok k bohatstvu, nie je správne. Hoci sa vyskytli obrovské návratnosti, tým obvykle sprevádzali rovnako prudké poklesy.

Mýtus 13: Majiteľstvo kryptomien je vyhradené len pre technicky zdatných ľudí

V minulosti boli kryptomeny záležitosťou technických nadšencov, ale už to tak nie je. Dnes môže začať vlastniť kryptomeny ktokoľvek s pripojením na internet a ochotou učiť sa.

Mýtus 14: Kryptomeny nie sú zdanené

Mnohí predpokladajú, že kryptomeny nie sú predmetom zdanenia, ale to nie je pravda. V mnohých jurisdikciách musia užívatelia evidovať daň z kapitálových ziskov na svojich aktívach vo forme kryptomien.

Mýtus 15: Kryptomeny nie sú bezpečné

Bezpečnosť je často záležitosťou, ktorá znepokojuje potenciálnych užívateľov kryptomien. Pravda je, že bezpečnosť kryptomeny závisí na tom, ako spravujete svoju peňaženku. Uchovávanie kryptomeny v bezpečnej peňaženke a dodržiavanie dobrých bezpečnostných postupov

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár