Domovská stránka » Navigácia v neistote: Bitcoin a kryptomeny v marcových finančných vrtochoch

Navigácia v neistote: Bitcoin a kryptomeny v marcových finančných vrtochoch

od Lukáš Rezník

Marec opäť zanecháva ozveny v krypto sfére

Marec bol pre nadšencov kryptomien často obdobím zlomu, najmä od notoricky známeho pádu trhu v marci 2020, ktorý sa zhodoval s vyhlásením globálnej pandémie. Keď teraz vstupujeme do ďalšieho marca, o štyri roky neskôr, ozveny z tej doby rezónujú vo svete plnom nejasností, možno ešte viac ako na začiatku pandémie.

Rozbiehajúce sa cesty Bitcoinu a Altcoinov

V pozoruhodnom posune teraz inštitúcie držia investície v kryptomenách, najmä v Bitcoine (BTC), čiastočne vďaka zavedeniu spotových Bitcoin Exchange-Traded Funds (ETF). Táto inštitucionálna pečať prispela k prehlbovaniu priepasti medzi BTC a alternatívnymi kryptomenami, pričom Bitcoin je čoraz viac vnímaný ako bezpečný prístav odlišný od jeho volatilnejších náprotivkov.

Rastúca nestabilita marca sa odohráva súbežne na kryptografickej scéne a na globálnom hospodárskom poli. Šumy v rámci krypto komunity naznačujú blížiace sa regulačné kontroly, keď sa nad burzami zbierajú alegorické mraky, pričom Binance Nigeria slúži ako stredobod pozornosti kvôli nedávnym obvineniam týkajúcim sa významných nelegálnych prevodov kryptomien cez túto krajinu.

Dôsledky obvinení na základe reťazca

Spoločnosť Chainalysis uvádza, že ohromujúcich 60 % nelegálnych krypto aktivít súvisí s vyhýbaním sa sankciám alebo terorizmom, čím púta pozornosť mainstreamových médií. Tento provokatívny objav zdôrazňuje rozdiel v náladách: Bitcoin nemusí byť nevyhnutne zlomyselný, ale zvyšok oblasti kryptomien sa musí vyrovnať s vážnejšími reputančnými rizikami.

Nevinné postavenie Bitcoinu v očiach tradičných financií (TradFi) vyplýva z jeho súčasných technických obmedzení – bez ďalšieho technologického pokroku nie je schopný napodobniť funkcie finančného systému. Naopak, Ethereum a jeho smart kontrakty predstavujú existenčnú hrozbu pre TradFi tým, že napodobňujú alebo dokonca vylepšujú existujúce finančné služby.

Táto perspektíva zaostruje pozornosť na existujúce a nadchádzajúce krypto regulácie. Sledovanie mocenskej hry medzi správcami aktív a veľkými bankovými inštitúciami, ktorí ovplyvňujú smernice Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), osvetľuje širšie strategické manévre.

Makroekonomické vplyvy ovplyvňujúce dynamiku kryptomien

Na medzinárodnej scéne sa USA zapájajú do hospodárskeho konfliktu, pričom ich hlavnou zbraňou je americký dolár. Naopak, pre viacerých protivníkov USA je esom v rukáve ovládanie prírodných zdrojov. Za zmienku stojí najmä bývalý optimizmus voči rozvíjajúcim sa ekonomikám, ako sú krajiny BRICS, zo strany subjektov ako Goldman Sachs, ktorý nadobúda nový kontext v svetle prerušenia vývozu ropy Ruskom a potenciálnej eskalácie konfliktov na Blízkom východe – recept na potenciálne zvýšenie inflácie, udržanie vysokých úrokových sadzieb a rozdúchanie sociálno-ekonomických nepokojov.

Vysoká inflácia a úrokové sadzby nenarušujú len ekonomiky; podnecujú aj politické nepokoje s potenciálom priniesť radikálne zmeny vo vedení. Vlnové efekty týchto transformácií môžu vysekať konflikty, ktoré si zatiaľ nevieme predstaviť alebo pochopiť.

Predpoveď Fedu v centre pozornosti

Tento týždeň, keď sa predseda Federálnej rezervnej banky (Fed) Jerome Powell chystá predstúpiť pred Kongres, finančná komunita očakáva informácie, ktoré by mohli zdôrazniť alebo zmierniť obavy týkajúce sa geopolitického napätia. Záujemcovia o financie – či už investori, alebo len pozorovatelia – hľadia za hranice tradičného rozprávania o „holubičích“ a „jastrabiích“ postojoch Fedu a dúfajú, že získajú informácie o jeho vedomí geopolitických napätí a jeho reakcii na ne.

Kryptomeny pod skúškou ako bezpečný prístav

V nadchádzajúcom týždni sa pri prelínaní týchto rôznorodých a zložitých problémov môže prejaviť hmatateľné rozdelenie medzi Bitcoinom (BTC) a širšie trhové kapitalizácie kryptomien. Následky materializácie týchto početných rizík by mohli posilniť pozíciu Bitcoinu ako bezpečného prístavu, zatiaľ čo zvyšok trhu by zostal pod tlakom. Ak by k takejto dichotomii došlo, inštitúcie by mohli potvrdiť status Bitcoinu ako odolnej investície v čase turbulencií, za predpokladu, že si udržia svoj súčasný pohľad.

V týchto neistých časoch poskytuje sledovanie pohybov trhu a správania inštitúcií kritický pohľad na budúcu trajektóriu kryptoaktív. Pre každého, kto má záujem o svet kryptomien, je nevyhnutné pochopiť rozdiel medzi Bitcoinom a altcoinmi, preskúmať postoje k regulácii a zostať informovaný o makroekonomickom vývoji.

Pozývame vás, aby ste sa zamysleli nad týmito myšlienkami a špekulovali o tom, čo môže priniesť budúcnosť. Ako interpretujete rozchádzajúce sa cesty Bitcoinu a altcoinov? Vidíte BTC ako digitálny ekvivalent aktíva bezpečného prístavu? Mohli by súčasné makroekonomické a geopolitické napätia ovplyvniť vašu investičnú stratégiu v oblasti kryptomien? Podeľte sa o svoje názory v komentároch nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár