Domovská stránka » Navigácia v nových vodách: Circle sa zaoberá bankovými rizikami s duálnym vydávaním podľa nariadenia EÚ MiCA

Navigácia v nových vodách: Circle sa zaoberá bankovými rizikami s duálnym vydávaním podľa nariadenia EÚ MiCA

od Július Šimon

Pochopenie vplyvu MiCA na rezervy stablecoinov

Nariadenie EÚ o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) stanovuje nové precedensy v dohľade nad stablecoinmi – typom kryptomeny navrhnutým na udržanie stabilnej hodnoty tým, že je naviazaný na fiat menu, ako je americký dolár. Circle, vydavateľ USDC, popredného stablecoinu s trhovou kapitalizáciou približne 34 miliárd dolárov, sa proaktívne snaží splniť požiadavky MiCA na posilnenie svojej pozície v Európe.

Obavy o úverové a protistranné riziko

Generálny riaditeľ spoločnosti Circle Jeremy Allaire vyjadril obavy týkajúce sa obmedzení, ktoré MiCA ukladá emitentom stablecoinov, najmä pokiaľ ide o povinnosť držať 30 % rezerv v hotovosti na viacerých bankových účtoch v EÚ, a dokonca až 60 % pre významné tokeny elektronických peňazí. Podľa Patricka Hansena, vedúceho pre stratégiu a politiku spoločnosti Circle v EÚ, tieto požiadavky na rezervy by mohli priniesť úverové a protistranné riziko. Tieto riziká vyplývajú z možnosti bankrotu bánk, ktoré by mohli ovplyvniť rezervné aktíva stablecoinu – tento problém si údajne uvedomuje aj Európsky orgán pre bankovníctvo.

Revízie požiadaviek na rezervy na obzore

Circle predpokladá, že požiadavky na rezervy podľa MiCA sa dočkajú komplexného prehodnotenia, čo by mohlo viesť k revíziám, ktoré by mohli zmeniť regulačné prostredie pre stablecoiny v Európe. Medzirezortné preskúmanie očakávané v budúcom roku, nasledované úplným preskúmaním MiCA o niekoľko rokov neskôr, môže dláždiť cestu pre nariadenie MiCA II s aktualizovanými ustanoveniami o decentralizovaných financiách a ďalších zložkách kryptopriemyslu.

Cesta spoločnosti Circle k súladu a prekážky v bankovom sektore

Po nadobudnutí účinnosti režimu MiCA pre stablecoiny získala spoločnosť Circle k 1. júlu od francúzskeho bankového dozorného orgánu licenciu inštitúcie elektronických peňazí, čím preukázala súlad s novými požiadavkami. Napriek tomuto úspechu v širšom odvetví pretrvávajú obavy z hľadania vhodných bankových partnerov na udržanie požadovaných hotovostných rezerv – úlohu sťažuje banková kríza z roku 2023, ktorá sa týkala spoločností Silvergate Capital, Signature Bank a Silicon Valley Bank, najmä preto, že britské banky sa vo všeobecnosti vyhýbajú kryptofirmám. Allaire však zostáva optimistický a zdôrazňuje vzťahy spoločnosti Circle s významnými bankami v každom kľúčovom regióne.

Výhody pre banky a adaptačné opatrenia spoločnosti Circle

V rámci týchto regulačných zmien majú banky pri poskytovaní kryptomenových služieb podľa MiCA navrch, pričom úverové inštitúcie a inštitúcie elektronických peňazí majú včasný prístup k správe digitálnych aktív. Allaire predpokladá, že európske banky sa viac ponoria do vydávania stablecoinov, umožnia prístup k digitálnym aktívam a budú inovovať platobné systémy. Spoločnosť Circle ako adaptívna odpoveď rozdelila vydávanie USDC cez Atlantik, čím sa riadi rôznym opatrným dohľadom a požiadavkami – významný krok, ktorý regulačné orgány uznali.

Vaše myšlienky a pohľad na vývoj regulácie stablecoinov sú neoceniteľné. Ako si myslíte, že vplyv MiCA na vzťah medzi bankami a emitentmi stablecoinov ovplyvní budúcnosť digitálnych aktív a platobných systémov v Európe? Zapojte sa do diskusie nižšie a podeľte sa o svoje názory na túto dôležitú tému.

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár