Domovská stránka » Odhaľovanie tajomstiev ponuky tokenov kryptomien a ich vplyvu na trh

Odhaľovanie tajomstiev ponuky tokenov kryptomien a ich vplyvu na trh

od Lukáš Rezník

Základy ponuky a razby kryptomien

Kryptomeny v porovnaní s tradičnými fiat menami majú osobité čaro, hlavne kvôli myšlienke kontrolovanej ponuky tokenov. Táto vlastnosť láka tých, ktorí sú opatrní voči bežným praktikám centrálnych bánk v oblasti menovej politiky. Proces razenia mincí v kryptosvete sa zásadne líši, pretože ho neriadia ľudské výbory, ale prednastavené automatické algoritmy.

Pochopenie ponuky tokenov v sieťach s kryptomenami

Ponuka tokenov v kryptomenách predstavuje celkový počet možných jednotiek, ktoré je blockchain alebo protokol naprogramovaný na vydanie. Toto kódovanie je nápadom vývojárov, alebo ho môžu zmeniť zainteresované strany prostredníctvom decentralizovaných autonómnych organizácií (DAO), ktoré hlasujú o otázkach ponuky. Proces distribúcie sa v rámci kryptoekosystému líši a využíva mechanizmy ako Proof of Work (ťažba s dôkazom práce) alebo Proof of Stake (ťažba s dôkazom vlastníctva), alebo dokonca aj jedinečné modely “rebase” používané tokenmi ako Olympus alebo Ampleforth.

Nové kryptomeny sa razia prostredníctvom blockchainu alebo prostredníctvom protokolov ako Aave alebo Compound, ktoré sú nadstavené na infraštruktúre blockchainu. Tieto siete prijímajú vlastné pravidlá, známe ako monetárne politiky, uvedené v ich základných kódových štruktúrach, ktoré formujú oblasť razenia digitálnych aktív.

Tokenomika: Tvarovanie toku kryptomien

„Tokenomika“ zahŕňa politiky, ktoré určujú, ako rýchlo sa tokeny dostanú do verejnej sféry a aké sú stimuly na to. Napríklad notoricky známy maximálny strop Bitcoinu 21 miliónov tokenov zdôrazňuje jeho dizajn odolný voči inflácii. Medzitým Etherea nemá hornú hranicu ponuky, čo súvisí s jej úlohou ako škálovateľného interného platobného systému, a nie deflačného aktíva.

Niektoré kryptomeny, ako je Bitcoin, pravidelne znižujú odmeny pre ťažiarov o polovicu (proces nazývaný aj halving). Je to stratégia, o ktorej sa predpokladá, že vyvolá vzácnosť a nárast cien – hoci tento model „zásoby k toku“ (stock-to-flow) má svojich kritikov.Na druhej strane tokeny bez stropu ponuky môžu upravovať mieru inflácie na základe rôznych podmienok, ako je využitie siete alebo makroekonomické trendy.

Decentralizovaná správa a regulácia ponuky

Správcovia zmien ponuky tokenov sú rôznorodí. Pre Bitcoin jeho pevne zakódovaný strop udržiava distribuovaný konsenzuálny systém, ktorý odoláva modifikáciám. Naopak, pri iných tokenoch môže rozhodovacia právomoc spočívať v DAO, ako je to pri BNB, ktorého ponuku spoločnosť Binance historicky znižovala prostredníctvom pálenia tokenov (ang. token burn). Projekty podporované počiatočnými ponukami mincí (ICO) často postupne uvoľňujú tokeny do obehu, podobne ako XRP, ktoré bolo zahalené kontroverziami a súdnymi bojmi ohľadne jeho distribučných praktík.

Trhová kapitalizácia a jej súvislosť s tokenomikou

Trhová kapitalizácia kryptomeny odráža súčin počtu obežných tokenov a ich aktuálnej ceny. Špekulatívnejší ukazovateľ, plne zriedená trhová kapitalizácia, tento údaj rozširuje tým, že zohľadňuje všetky potenciálne existujúce tokeny v budúcnosti. Tieto hodnoty sú výsledkom premyslenej tokenomiky, ktorá odzrkadľuje, ako tieto modely dokážu vytvárať invenčné, hoci niekedy aj zavádzajúce trhy.

Kryptomeny v skutočnosti nie sú len náhradou za fiat meny, ako je americký dolár. Predstavujú úplne nový model pre tvorbu a správu digitálnych aktív. Zavádzajú inovatívne a občas aj pochybné  platformy manipuláciou s konceptom ponuky tokenov.

Týmto pozývame našich čitateľov, aby sa ponorili hlbšie do tejto dynamiky a podelili sa o svoje názory na modely ponuky kryptomien a ich vplyv na trh. Aké sú vaše myšlienky na mechanizmy riadenia vydávania digitálnych tokenov?

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár