Domovská stránka » Rastie podpora pre digitálny zákon o boji proti praniu peňazí v USA

Rastie podpora pre digitálny zákon o boji proti praniu peňazí v USA

od Lukáš Rezník

Schvaľuje sa Zákon o boji proti praniu peňazí v digitálnom majetku

Rozprava o potrebe regulácie kryptomeny v Spojených štátoch sa ďalej rozvíja a teraz opäť získava v Senáte USA podporu pre „Zákon o boji proti praniu peňazí v digitálnom majetku“, (DAAMLA), ktorý je vedúcou iniciatívou senatorov Elizabeth Warrenovej (D-Mass.) a Rogera Marshalla (R-Kan.).

DAAMLA bol prvýkrát predstavený v decembri 2022, avšak návrh zákona nezískal dostatočnú podporu a bol opätovne vytvorený v auguste. Napriek tomu, minulý piatok deväť senatorov vyjadrilo svoju podporu pre DAAMLA, čo dáva nádej na jeho budúce schválenie.

Vyjadrenie podpory senatorov

Podľa vyhlásenia senátorky Warrenovej nových deväť podporovateľov tvoria osem demokratických senatorov a nezávislý senátor Angus King. Tento zoznam zahŕňa vysokopostavených demokratických lídrov v Senáte.

K podpore DAAMLA sa pridali Garry Peters, ktorý predsedá Senátnemu výboru pre vnútroštátnu bezpečnosť a vládne záležitosti a Dick Durbin, predseda Senátneho justičného výboru.

Garry Peters uviedol: „Kybernetickí zločinci využívajú kryptomenu,“ pretože sú schopní „obísť existujúce kontroly prania peňazí,“. „Tento zákon pomôže eliminovať chyby v kontrole a posilniť nástroje potrebné na boj proti nezákonnému využívaniu kryptomien zločincami a ochrane našej národnej bezpečnosti,“ dodal.

Senátor Durbin poukázal na to, explicitne uvádzajúc, že „bez adekvátnej regulácie bude naďalej krypto využívané zločincami na pranie miliárd dolárov, pričom sa vyhýbajú rámcu proti praniu peňazí, ktorý dodržiavajú tradičné finančné inštitúcie.“ „Podporujem Zákon o Boji Proti Praniu Peňazí v Digitálnom Majetku, aby sa kryptomeny podriadily existujúcim predpisom,“ vyhlásil.

Nový pokus o dvojstrannú reguláciu kryptomeny

Napriek počiatočnej dvojstrannej podpore sa zdá, že senátorka Warrenová a senátor Marshall nenašli ďalšiu podporu medzi republikánmi. Senátori Joe Manchin (D-W.Va.) a Lindsey Graham (R-S.C.) patrili medzi prvých, ktorí podporili návrh zákona.

Na druhej strane, republikánski spolu-sponzori DAAMLA sú známi kritici kryptomeny, ktorí sa neváhali kriticky vyjadriť k celému odvetviu. Senátorka Warrenová predstavila svoje názory vo vyhlásení na Twitteri, kde sa opísala ako tvorca „anti-krypto armády“. Senátor Marshall, ktorý je medzi konzervatívnymi republikánmi menšinou, dáva prednosť boju proti zneužívaniu kryptomeny pred odolávaním zásahom vlády do trhu.

Ciele návrhu zákona

Návrh zákona Warrenovej-Marshalla by rozšíril požiadavky Zákona o bankovom tajomstve (BSA) na poskytovateľov digitálnych peňaženiek.

Veľa burz kryptomien a poskytovateľov peňaženiek tretích strán už uplatňuje pravidlá Poznajte svojho zákazníka (KYC).

Súčasťou návrhu zákona sú aj nové pravidlá, ktoré by obmedzili, ako môžu banky a iné finančné inštitúcie interagovať s nimi.

Napríklad, budú musieť overovať totožnosť zákazníkov a protistrán, udržiavať záznamy a hlásiť transakcie týkajúce sa nehostovaných peňaženiek alebo peňaženiek v hostiteľských jurisdikciách, ktoré nie sú v súlade s BSA. Tiež budú musieť hlásiť všetky transakcie s kryptomenami nad 10 000 dolárov Internal Revenue Service(IRS).

Dúfame, že táto správa vám poskytla užitočné informácie. Pozývame vás, aby ste zdieľali svoje názory a pripomienky nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár