Domovská stránka » Rusko prijíma ťažbu kryptomien uprostred snáh o dedolarizáciu

Rusko prijíma ťažbu kryptomien uprostred snáh o dedolarizáciu

od Július Šimon

Rusko sa posúva smerom k akceptácii kryptomien

V rámci významnej zmeny v politike sa Rusko pripravuje na integráciu ťažby kryptomien do svojej ekonomiky. S novým zákonom, ktorý schválil prezident Vladimir Putin, si krajina kladie za cieľ znížiť svoju závislosť na americkom dolári v medzinárodnom obchode.

Nová legislatíva a jej dopad

Od novembra 2024 budú veľké ťažobné spoločnosti mať príležitosť pripojiť sa k oficiálnej štátnej databáze, čím legitimizujú svoje operácie. Menší, individuálni ťažbári majú výhodu; môžu sa účastniť ťažby digitálnych mien bez registrácie, pokiaľ ich spotreba energie zostáva pod stanovenými limitmi.

Táto priekopnícka zmena znamená, že ťažba kryptomien bude pod spoločným dohľadom Banky Ruska, Ministerstva financií a špeciálne zvoleného tímu ministrov. Tieto úrady sú zodpovedné za vypracovanie podrobných regulácií pre tento priemysel v nasledujúcich mesiacoch. V kontrastnom kroku sa ruská vláda rozhodla zakázať rozsiahlu reklamu kryptomien, čo naznačuje opatrný prístup k tejto novej expanzii.

BRICS a boj za obchodnú autonómiu

Krajiny BRICS — pozostávajúce z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky — aktívne hľadajú spôsoby, ako znížiť svoju závislosť na americkom dolári v medzinárodnom obchode. Koalícia BRICS na svojom 11. ročnom summite v roku 2019 predstavila koncept alternatívnej digitálnej meny. Hoci táto myšlienka získava globálny záujem, čelí výzvam, ako sú rozdielne názory medzi členskými krajinami na funkčnosť kolektívnej meny.

Ruský záujem o digitálnu menu BRICS

V roku 2023 sa Rusko zameralo na vytvorenie meny pre celý BRICS, ktorá by uľahčila medzinárodný obchod. Alexander Babakov, námestník predsedu Štátnej dumy, naznačil, že vedúce národy skupiny robia pokroky vo vývoji tejto novej obchodnej meny. Po Babakovových poznámkach Banka Ruska spolu s vládou oznámila zámery vytvoriť špecializované orgány, ktoré by využívali digitálne aktíva na cezhraničné transakcie.

Skepticizmus okolo projektu meny BRICS

Ako pri všetkých ambicióznych projektoch, navrhovaná mena BRICS má svojich kritikov. Makroekonómka Lyn Aldenová poukázala na historický problém s papierovými menami krytými zlatom: tendenciu vydávať viac nárokov na základné zlato, ako môžu skutočné zlaté rezervy podporovať. To by podľa Aldenovej mohlo viesť k devalvácii a potenciálnemu kolapsu meny. Napriek tejto kritike pokračujú snahy o ustanovenie alternatívnych spôsobov vyrovnávania medzinárodného obchodu.

Tento prechod Ruska k legalizácii ťažby kryptomien a snaha o jednotnú menu BRICS predstavuje významnú evolúciu v globálnej ekonomickej dynamike. Výsledky týchto krokov by mohli formovať budúcnosť medzinárodného obchodu a úlohu kryptomien v ňom.

Vyjadrujeme našim čitateľom, aby sa podelili o svoje názory na tento vývoj. Ako si myslíte, že legalizácia ťažby kryptomien v Rusku a diskusie o mene BRICS ovplyvnia globálnu ekonomiku? Pripojte sa k diskusii nižšie.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár