Domovská stránka » Schnorr podpisy: Kľúč k vylepšeniu siete Bitcoin

Schnorr podpisy: Kľúč k vylepšeniu siete Bitcoin

od Július Šimon

Pochopte vzťahy medzi Bitcoinom a ECDSA

Už viac ako 12 rokov je Bitcoin nenapadnuteľným gigantom vo svete kryptomien. To však neznamená, že Bitcoin sa počas toho času nezmenil.

Rovnako ako Ethereum, aj Bitcoin je projekt so sieťou blockchain, ktorý neustále potrebuje zavádzať zlepšenia, aby vylepšil určité aspekty.

Existujúce ťažkosti Bitcoinu

V súčasnosti je jedným z existujúcich problémov v Bitcoine spojený s podpisom ECDSA. Konkrétne je ECDSA digitálny podpisový algoritmus, ktorý Satoshi Nakamoto sa rozhodol používať pre Bitcoin.

Je to nástroj, ktorý sa v súčasnosti používa na podpisovanie transakcií, ktoré robíte v rámci siete. Po potvrdení, že chcete preniesť 3 BTC na svojho kolegu Alexa, potvrdíte, že ste túto operáciu vykonali. Na to používate súkromný kľúč, ktorý funguje ako váš digitálny podpis.

Ak však chcete BTC previesť nie len pre seba, ale máte peňaženku multisig alebo multisignatúrovú s inými kolegami, bude potrebný konkrétny počet podpisov (N) na autorizáciu.

Schnorr Podpis: Budúcnosť siete Bitcoin

Dnes sa budeme zaoberať podpismi Schnorr, ktoré sú aj jedným z krokov k budúcnosti vylepšenej siete Bitcoin. Ale čo sú to podpisy Schnorr?

Čo sú podpisy Schnorr?

Podpisy Schnorr sú podpisová schéma, ktorá umožňuje nahradenie série podpisov jediným podpisom, keď všetky pochádzajú z rovnakého vstupu. V podstate vytvára jediný podpis pre všetky strany, čo uľahčuje transakcie s viacnásobnými podpismi.

Podpisová schéma Schnorr bola po prvýkrát navrhnutá a patentovaná v roku 1991 nemeckým kryptografom Klausom-Peterom Schnorrom.

Možno sa pýtate, prečo nebol od začiatku zahrnutý do Bitcoinu? Odpoveď spočíva v tom, že patenty by vypršali až v roku 2008, keď Nakamoto predstavil svetu Bitcoin.

Bolo to predmetom diskusií, ktoré vyvrcholili jednomyseľným rozhodnutím v prospech Schnorr podpisov a Taproot od baníkov (s 90% zhodou).

Ako to funguje?

Keď sa vrátime k príkladu, s podpismi Schnorr sa podpisy Vincenta a Julie automaticky stanú jedným, akoby boli podpisy spojené. Týmto spôsobom nebude pozorovateľ alebo banič môcť spojiť podpis s konkrétnou osobou alebo počtom osôb.

Výhody oproti ECDSA

Schéma podpisov Schnorr, zahrnuté do Bitcoinu BIP340, poskytuje väčšie súkromie a škálovateľnosť transakcií. Kombinuje podpisy, takže nezaberá veľké množstvo priestoru na blockchaine. Metoda tiež znižuje využitie šírky pásma a pomáha pri rýchlom overení transakcií. Obmedzuje využitie technológie identifikácie peňaženky alebo odtlačkov prstov, čo posilňuje anonymitu a bezpečnosť vašich informácií.

Dúfam, že tento článok vám pomôže lepšie pochopiť vzťah medzi Bitcoinom a ECDSA, ako aj budúcnosť siete Bitcoin s podpismi Schnorr. Ak máte akékoľvek otázky alebo komentáre, neváhajte sa podeliť o ne nižšie.

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár