Domovská stránka » Úloha blockchainu pri posilňovaní integrity volieb uprostred rizík dezinformácií

Úloha blockchainu pri posilňovaní integrity volieb uprostred rizík dezinformácií

od Július Šimon

Blížiaci sa volebný cyklón a dezinformačná hrozba

Zatiaľ čo sa svet pripravuje na bezprecedentný počet volieb, ktorých historický vrchol sa očakáva v roku 2024, strašidlo dezinformácií vrhá dlhý tieň na demokratické procesy. Tento rok uskutoční ohromujúci počet 60 krajín národné a regionálne prieskumy verejnej mienky, čo znamená, že ide o najvýznamnejšie volebné obdobie v zaznamenanej histórii. Svetové ekonomické fóra vo svojej správe o globálnych rizikách pre rok 2024 upozorňuje na to, že šírenie dezinformácií a klamlivých informácií predstavuje jedno z najväčších hrozieb pre stabilitu spoločností v najbližších rokoch. Hodnotenia predpokladajú hanebné zámery zahraničných aj domácich agentov s cieľom využiť tieto digitálne vektory na prehĺbenie spoločenských a politických trhlín.

Blockchain v popredí overovania volebných údajov

Aby sa zabránilo nepokojom spôsobeným šírením falošných správ, odborníci z odvetvia označili technológiu blockchain za kritického obhajcu pravdy. Paul Brody, Global Blockchain Lead v Ernst & Young (EY), tvrdí, že tento rok môže vytvoriť bezprecedentné rekordy v šírení vymyslených informácií. EY zorganizovala snahu o vysledovateľnosť založenú na blockchaine, známu ako OpsChain, aby pôsobila ako hrádzka proti takýmto digitálnym klamstvám. Táto platforma, ktorá sa nachádza vo verejnej infraštruktúre Ethereum, zaisťuje pravdivosť dokumentov ich hashovaním a časovou pečiatkou, čím umožňuje overiť ich pravosť v nemennej účtovnej knihe blockchainu. OpsChain našiel praktické využitie v ANSA, talianskej tlačovej agentúre, kde chráni viac ako milión článkov proti manipulácii s obsahom zahrnutím nálepky „ANSACheck“, ktorá uisťuje čitateľov o originalite položky.

Kľúčová úloha kryptografie v zabezpečení dát

V tandeme s blockchainom zohráva kryptografia tiež čoraz dôležitejšiu úlohu pri potvrdzovaní údajov. David Sneider, spoluzakladateľ Lit Protocol, rozvádza použitie kryptografických podpisov posilnených tajnými prahovými schémami pre výpočet viacerých strán (MPC). Táto technika rozdeľuje kľúčové informácie medzi viacerých správcov, čím zaisťuje, že kontrolu neovláda žiadna entita. Lit Protocol, ako distribuovaný systém správy kľúčov, oprávňuje svojich partnerov vydávať overiteľné poverenia potvrdzujúce presnosť údajov. Pozoruhodné je, že Starling Lab na Stanfordskej univerzite využíva technológiu na zachovanie novinárskej integrity, najmä v regiónoch náchylných na cenzúru, a poskytuje novinárom prostriedky na anonymné šírenie overeného mediálneho obsahu v obmedzenom internetovom prostredí.

Digitálne odtlačky prstov ako ďalšia vrstva overovania údajov

Okrem blockchainu a kryptografie sa objavujú digitálne odtlačky prstov, ktoré dopĺňajú boj proti dezinformáciám. Mariale Montenegro, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Mentaport, podrobne opisuje používanie ich vlastnej technológie digitálnych odtlačkov prstov popri blockchaine na vkladanie jedinečných identifikátorov do metadát obsahu. Tieto slúžia ako nezmazateľné certifikáty, ktoré svedčia o pôvode a pravdivosti obsahu. Zatiaľ čo je technológia Mentaportu ešte v počiatočnej fáze, je príkladom schopnosti spravodajských organizácií certifikovať pravosť pred zverejnením, pričom dosiahnutá certifikácia a metadáta sú zakotvené v blockchainovom zázname, čo umožňuje čitateľom transparentnosť a overiteľnosť.

Integrácia vernosti blockchainu medzi vládnymi agentúrami

Napriek týmto pokrokom zostáva integrácia blockchainových riešení v rámci vládnych agentúr, najmä tých, ktoré dohliadajú na voľby, predbežná. Zdržanlivosť je čiastočne spôsobená zložitosťou spojenou s prijímaním špičkových technológií. Keď sa však čoraz častejšie vyskytujú nepravdivé informácie, zvyšuje sa motivácia prijať takéto riešenia. Výzvy pretrvávajú pri zavádzaní robustných štandardov, ako sú tie, ktoré riešia organizácie ako The Coalition for Content Provenance and Authenticity (C2PA), ktoré sa snažia sprístupniť proces overovania a pôvodu pre tvorcov a vydavateľov obsahu. Keď sa naplnia očakávané štandardy, môže sa objaviť ďalšia prekážka – rozpoznanie pravosti kryptograficky podpísaných údajov by si vyžadovalo preskúmanie zdroja podpisu a miesta uloženia kryptografických kľúčov.

V rekapitulácii, ako bubnovanie volieb hrmí po celom svete, hradby blockchainu a kryptografie sú ostražité, pripravené chrániť posvätnosť volebných údajov pred vírom dezinformácií. Príspevky popredných organizácií a odborníkov načrtávajú budúcnosť, v ktorej prevláda pravdivosť údajov, zmierňujúc vlnu skepticizmu a upevňujú samotné základy demokratickej angažovanosti. Vítame vaše myšlienky a pozývame na diskusiu o tejto naliehavej téme a jej vplyve na blížiace sa predvolebné cunami.

 

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár