Jasnejšie pravidlá pre trh s kryptomenami: Dolná komora posúva FIT 21 k vymedzeniu regulačného dohľadu
Rozhodujúcim krokom Snemovňa reprezentantov USA schválila zákon o finančných inováciách a technológiách pre 21. storočie (FIT 21), zákon, ktorého cieľom je vytvoriť jasnejšie pravidlá pre trh s kryptomenami. Snemovňa hlasovaním 279 ku 136 vyjadrila podporu oboch strán pre štruktúrovanejší prístup k dohľadu nad digitálnymi aktívami, a to aj napriek odporu prominentných regulačných predstaviteľov.
Definovanie digitálnych aktív: Komodity alebo cenné papiere?
Jadro FIT 21 spočíva v klasifikácii kryptomien. Návrh vymedzuje, že ak kryptomena funguje na „funkčnom a decentralizovanom“ blockchaine, stane sa komoditou v rámci regulačnej domény Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Naopak, ak je blockchain „funkčný, ale nie decentralizovaný“, aktívum by sa považovalo za cenný papier, a teda by spadal pod dohľad Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC).
Predseda SEC Gary Gensler vyjadril svoj silný odpor a tvrdil, že FIT 21 môže viesť k „novým regulačným medzerám“ a môže narušiť zavedené protokoly pre dohľad nad investičnými zmluvami. Genslerove obavy sú zakorenené v histórii tohto odvetvia „zlyhaní, podvodov a bankrotov“, ktoré nepripisuje nedostatku pravidiel, ale nedodržiavaniu pravidiel v rámci krypto sektora. Zdôraznil dôležitosť uprednostňovania ochrany investorov pred prispôsobením sa obchodným modelom firiem, ktoré nedodržiavajú pravidlá.
Odporcovia zákona tvrdia, že legislatíva efektívne umožňuje kryptosubjektom obchádzať reguláciu SEC samocertifikáciou svojich produktov ako decentralizovaných, čím ich posúva do ľahšej regulačnej oblasti CFTC. Zástupkyňa Maxine Waters, členka Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov, vyjadrila svoje obavy a naznačila, že návrh zákona vznikol z nevôle kryptopriemyslu voči SEC a jej prísnemu dohľadu.
Na rozdiel od perspektívy Genslera a Watersa, zástancovia ako Rep. French Hill a predseda Snemovne finančných služieb Patrick McHenry obhajovali zámery zákona. Hill vyvrátil názor, že návrh zákona vytvára medzery alebo režimy „ľahkého dotyku“ pre potenciálnych „krypto podvodníkov“, pričom zdôraznil, že to nebráni schopnosti SEC kontrolovať svoje trhy. McHenry medzitým zdôraznil, že FIT 21 je snahou zmierniť zmätok spôsobený súčasným regulačným prostredím, čo naznačuje, že návrh zákona poskytuje „jasné pravidlá cestnej premávky a silné mantinely“ pre amerických účastníkov ekosystému digitálnych aktív.
Reakcie Bieleho domu a reakciu lídrov priemyslu
Biely dom vyjadril obavy týkajúce sa návrhu zákona, čo signalizuje, že FIT 21 môže chýbať „dostatočná ochrana pre spotrebiteľov a investorov“. Predovšetkým však nehrozilo žiadne vetovanie legislatívy. Administratíva vyjadrila ochotu spolupracovať s Kongresom pri formulovaní „komplexného a vyváženého regulačného rámca“ pre digitálne aktíva, čo naznačuje možnú cestu pre rozumnú inováciu digitálnych aktív a platieb vo finančnom systéme USA.
Pokiaľ ide o reakciu priemyslu, Sheila Warren, generálna riaditeľka Crypto Council for Innovation, považovala hlasovanie za „určujúci moment pre kryptopriemysel“, čo signalizuje možný koniec regulačnej stagnácie. Podobne aj generálna riaditeľka Blockchain Association Kristin Smith zdôraznila dvojstranný charakter hlasovania, ktorý podľa nej ukazuje legislatívne uznanie značného potenciálu technológie blockchain a zároveň vyvažuje potrebu zodpovednej inovácie a ochrany spotrebiteľa.
Vzhľadom na to, že diskusie pokračujú, zainteresované strany v rámci odvetvia a regulačného prostredia zostávajú ostražité. Hlasovanie o FIT 21 predstavuje významný bod obratu, pretože jasnosť rozdelenia regulačných povinností by mohla podporiť inováciu a zároveň zabezpečiť spoľahlivé záruky pre spotrebiteľov.
Dajte nám vedieť svoj názor na FIT 21 a jeho potenciálny vplyv na trh s kryptomenami. Ako si myslíte, že táto legislatíva ovplyvní budúcnosť regulácie digitálnych aktív v Spojených štátoch? Podeľte sa o svoje názory v komentároch nižšie.