Sledovanie prepojení medzi NSA a Bitcoinom
Pokiaľ sa Bitcoin stával čoraz bežnejším v priebehu rokov, teoretici konšpirácií vyhodili rôzne príbehy o jeho výhodnom začiatku. Jedným pôsobivým príbehom, ktorý sa objavil, sú americké spravodajské agentúry, ako napríklad Národná bezpečnostná agentúra (NSA), pracujúca na jeho nástupe. Hoci tento príbeh môže znieť ako základ Hollywoodskeho trháku, utajené utajené dokumenty naznačujú opak.
Informátor Edward Snowden odhalil, že NSA aktívne sledovala používateľov Bitcoinu na celom svete zdroj. Podľa internej správy NSA datovanej do marca 2013 mala agentúra zvláštny záujem o identifikáciu odosielateľov a prijímateľov Bitcoinov pomocou rôznych techník, vrátane zhromažďovania a analýzy neupravených internetových dát a zneužívania špecifického softvéru, ktorý sa tváril ako nástroj na poskytovanie anonymnosti používateľom.
Záujem NSA o Bitcoin a ostatné kryptomeny
Hlbšie sa ponárajúc do záujmu NSA, interné dokumenty jasne uviedli, že Bitcoin bol „#1 prioritou.“ Na zhromažďovanie informácií o používateľoch Bitcoinu sa agentúra neobmedzila len na podrobné preskúmanie verejnej transakčnej účtovní knihy Bitcoinu, Blockchainu. Doplnkovo zbierali informácie o heslách, internetovej aktivite a jedinečné identifikačné čísla zariadení, známe ako MAC adresy.
NSA využívala svoje schopnosti napájať sa do kritických častí internetovej infraštruktúry a zhromažďovať dáta z celého sveta, čo uskutočnila prostredníctvom operácie s krycím menom OAKSTAR. Táto tajná operácia zahŕňala rôzne korporátne partnerstvá, ktoré agentúre umožnili sledovať komunikáciu a zbierať internetové dáta z optických káblov, ktoré tvoria základ internetu zdroj.
Pre ďalšie posilnenie svojho zberu informácií NSA spustila MONKEYROCKET, podprogram OAKSTARu. Tento program primárne využíval sieťové vybavenie na zhromažďovanie dát na celom Strednom východe, v Európe, Južnej Amerike a Ázii. Detaily tohto programu boli zvlášť zaujímavé, pretože bol opísaný ako „nezápadná internetová anonymizačná služba“ s významnou užívateľskou základňou v Iráne a Číne. Zameraný na prilákanie teroristických cieľov, služba fungovala ako nástroj na návnadu a výmenu, ktorý klamal používateľov Bitcoinu pod falošnou predstavou o anonymite, ale posielal dáta priamo do NSA zdroj.
Narastajúce obavy zo súkromia a anonymity
Zistenia o záujme NSA o Bitcoin spôsobujú vážne obavy o budúcnosť súkromia v svete kryptomien. Miera, do akej môže NSA zneužiť softvér, napájať sa do internetovej infraštruktúry a analyzovať neupravené dáta, vyvolávajú dôležité otázky o efektívnosti anonymizačných nástrojov, ako je prehliadač Tor na dlhodobú ochranu súkromia na internete. Veď v konečnom dôsledku je základom príťažlivosti Bitcoinu jeho predpokladaná anonymita a decentralizácia, ktoré ho odlišujú od tradičných platobných metód, ktoré vyžadujú osobné informácie zdroj.
Odhaľovanie tajomného Satoshi Nakamoto
Identita Satoshi Nakamota, ktorý je pripisovaný ako vynálezca Bitcoinu, je stále zahalená do mlhy. Niektorí veria, že Nakamoto je pseudonym pre centrálne spravodajské agentúry ako NSA alebo CIA. Bitcoin je založený na technológii vytvorenej NSA, bezpečnom hašovacom algoritme 256 (SHA-256) zdroj. Okrem toho meno Satoshi Nakamoto, preložené z japončiny, znamená „Centrálna tajná služba“. Hoci neexistuje konkrétny dôkaz podporujúci tieto teórie, tieto špekulácie nepochybne pridali vrstvu záujmu v svete kryptomien zdroj.
Bez ohľadu na to, kto je skutočne Satoshi Nakamoto, je nespochybniteľné, že kryptomeny predstavili výzvy aj príležitosti pre spravodajské agentúry na celom svete. Zatiaľ čo tieto digitálne meny ponúkajú bezmernej dohľadové sily, taktiež predstavujú významné prekážky pri sledovaní nelegálnych aktivít. Ako sa epická sága kryptomien pokračuje, svet sleduje s napnutými nervami, zvažuje ďalšiu veľkú záležitosť, ktorá ohromí kryptosféru.
Našich čitateľov pozývame, aby nám nechali komentár nižšie, v ktorom zdieľajú svoje myšlienky na týchto podprúdiach v histórii Bitcoinu.