Súboj o investície: Európske bitcoinové ETF strácajú pôdu v prospech amerických spotových ETF
Trh s bitcoinovými fondami obchodovanými na burze (ETF) zažíva výrazný posun. Americké bitcoinové spotové ETF priťahujú čoraz viac investícií, zatieňujú svoje európske náprotivky a vyvolávajú cenovú vojnu. Napriek rastúcemu záujmu o Bitcoin, ktorý dokazuje 54 % nárast ceny, zaznamenali európske bitcoinové produkty kótované na burze (ETP) od začiatku roka značný odliv finančných prostriedkov s čistou stratou 500 miliónov USD, podľa dát spoločnosti Morningstar.
Čisté vtoky a rastúca dominancia USA
Zatiaľ čo európske investičné nástroje pre Bitcoin zápasili, ich americké náprotivky zaznamenali pozoruhodný nárast investícií. Po schválení bitcoinových spotových ETF v USA tieto investičné fondy zhromaždili ohromujúcich 13,6 miliardy USD v čistých vtokoch. Bitcoinové trustové fondy spoločností BlackRock a Fidelity sa radia medzi lídrov vďaka svojim konkurenčne nízkym ročným poplatkom za správu vo výške 0,25 %. Tieto poplatky, ako sa zdá, stanovili novú referenčnú hodnotu pre poplatky v tomto odvetví, čo prinútilo európske ETF prehodnotiť svoje cenové stratégie, aby zostali konkurencieschopné.
Bitka o poplatky a podiel na trhu
Táto nová konkurenčná krajina viedla k tomu, čo možno nazvať nevyhnutnou „vojnou o poplatky za bitcoinové ETF“. Vysoké poplatky vedú k úbytku finančných prostriedkov, ako je to vidieť pri Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktorý utrpel monumentálnu stratu bitcoinových holdingov kvôli svojmu 1,5 % poplatku. Naopak, nízkopoplatkové možnosti, ako je bitcoinový ETF spoločnosti BlackRock, zaznamenali prílev finančných prostriedkov a dokonca zosadili GBTC z trónu najväčšieho bitcoinového ETF na svete.
Dopad aj na kanadský a európsky trh
Dopad pocítil aj kanadský Purpose Bitcoin ETF, ktorého základňa 35 706 BTC začiatkom januára klesla na 27 052 BTC, pravdepodobne vplyvom jeho 1 % poplatku za správu. Pozorovania VanEck’s European Business naznačujú, že ich európske bitcoinové a etherové ETN zaznamenali od januára iba menšie čisté vtoky, napriek tomu, že boli jedným z desiatich bitcoinových fondov spustených v USA v tom mesiaci. To naznačuje rastúcu preferenciu pre cenovo výhodnejšie americké bitcoinové spotové ETF, čo je znakom toho, že štruktúra poplatkov by mohla byť kľúčovým faktorom prilákania investorov.
Potenciál európskeho trhu verzus expanzia v USA
Napriek nedávnym odlivom Martijn Rozemuller z VanEck Europe poznamenáva, že vzhľadom na celkovú potenciálnu veľkosť trhu si európske krypto ETP (Exchange-Traded Notes) stále udržiavajú pomerne výraznejší podiel v porovnaní s novovzniknutými americkými spotovými bitcoinovými ETF. To naznačuje, že hoci došlo k zreteľnému posunu smerom k americkému trhu, Európa stále zohráva významnú úlohu v globálnej krajine kryptomenových ETP.
Pozývame našich čitateľov, aby sa podelili o svoje postrehy a myšlienky na vývoj trhu s bitcoinovými ETF. Zaznamenali ste vplyv zmien poplatkov na vaše investície? Predpokladáte ďalší nárast popularity amerických bitcoinových spotových ETF alebo sa európske ETP prispôsobia a získajú späť časť strateného podielu na trhu? Zapojte sa do diskusie nižšie.