Domovská stránka » Grécko uskutočnilo prvé zmrazenie kryptomien v kauze hacku Bybit za 1,5 miliardy dolárov

Grécko uskutočnilo prvé zmrazenie kryptomien v kauze hacku Bybit za 1,5 miliardy dolárov

od Július Šimon
zmrazenie kryptomien Grécko 2025

Zmrazenie kryptomien Grécko 2025

Grécko uskutočnilo prvé zmrazenie kryptomien v roku 2025, čím sa zapísalo do histórie európskej digitálnej kriminalistiky. Tento krok súvisí s hackom burzy Bybit, pri ktorom bolo odcudzených 1,5 miliardy dolárov v ETH.

Grécka Hellenic Anti-Money Laundering Authority (HAMLA) použila Chainalysis Reactor, zakúpený v roku 2023, na sledovanie toku finančných prostriedkov v reálnom čase. Po vystopovaní podozrivej peňaženky na miestnej burze vydala HAMLA príkaz na okamžité zmrazenie prostriedkov a postúpila prípad prokuratúre.

Kľúčové body operácie zmrazenia kryptomien Grécko 2025

  • Použitý nástroj: Chainalysis Reactor umožnil detailnú analýzu blockchain transakcií.
  • Identifikácia peňaženky: Analytici spojili adresu s hackom Bybit na základe vzorov prevodov.
  • Právny krok: HAMLA získala súdny príkaz na zmrazenie a následné zadržanie aktív.

Technológia a spolupráca

Grécko investovalo do blockchainovej forenznej technológie v spolupráci s lokálnym partnerom Performance Technologies. Školenia a podpora umožnili rýchlu identifikáciu podozrivých pohybov kryptomien. Chainalysis Reactor poskytuje prehľad o sieti transakcií, čím znižuje možnosť anonymného prania peňazí.

Kontext hacku Bybit a dôsledky

Hack Bybit dňa 21. februára 2025 podľa vyšetrovateľov iniciovala skupina Lazarus Group, napojená na Severnú Kóreu. Útočníci zneužili zraniteľnosť v smart kontrakte a presunuli 1,5 miliardy dolárov v ETH cez mixéry. Grécke zmrazenie kryptomien v roku 2025 ukazuje, že verejno-súkromné partnerstvá dokážu efektívne zasiahnúť voči sofistikovaným kybernetickým útokom.

Dopad na európsku reguláciu

Zmrazenie kryptomien Grécko 2025 môže poslúžiť ako model pre ďalšie krajiny EÚ. Ukazuje význam technologickej pripravenosti a rýchlej legislatívnej podpory. Regulátori v Nemecku, Francúzsku či Taliansku už zvažujú podobné opatrenia na posilnenie transparentnosti v kryptopriestore.

Čo si myslíte, aký dopad bude mať tento precedens na budúcu reguláciu kryptomien v Európe? Podeľte sa o svoj názor v komentároch nižšie!

Mohlo by vás zaujímať

Zanechať komentár