Fantastický návrat Bitcoinu a vznik národov s dvojakou menou
Po búrlivom roku 2022 sa Bitcoin v roku 2024 dramaticky vrátil späť a znovu dosiahol svoju historicky najvyššiu hodnotu približne 70 000 USD. Tento pozoruhodný návrat je čiastočne pripisovaný uvedeniu série spotových ETF fondov krytých Bitcoinom na Wall Street. Dynamiku trhu zosilnili aj pohľady výkonného pracovníka spoločnosti BlackRock na rozvíjajúci sa priestor kryptomien, ktoré sľubujú vzrušujúci horizont pre nadšencov blockchainu a investorov.
Vzostup Bitcoinu a fenomén halvingu
Hlavný pracovník spoločnosti Goldman Sachs pre kryptomeny naznačil, že nedávny pád a následný rebound predstavujú zásadný „bod obratu“ v histórii hodnoty Bitcoinu. Chamath Palihapitiya, bývalý miliardár a osobnosť podcastu All In, predniesol odvážne tvrdenia o potenciáli Bitcoinu „úplne nahradiť zlato“ ako rezervné aktívum, najmä keď čoraz viac krajín skúma zavedenie systémov s dvojakou menou, vrátane Bitcoinu popri ich existujúcej fiat mene.
Krok Salvádora, ktorý v roku 2021 prijal Bitcoin ako oficiálnu menu spolu s americkým dolárom, vyvolal na celom svete diskusie. Ostatné krajiny pozorne sledujú výsledky tohto historického finančného experimentu. Dôsledky posledného halvingu Bitcoinu – jeho štvrtého delenia – ktoré znížili dennú ponuku nových Bitcoinov, by mohli potenciálne do októbra 2025 zvýšiť cenu takmer na 500 000 USD, ak sa historické vzorce zopakujú.
Rastúce obavy z dlhov a presun k zlatu a kryptomenám
Na pozadí prudko rastúcej ceny Bitcoinu americká ministerka financií Janet Yellenová vyjadrila vážne obavy o narastajúci dlh USA vo výške 34 biliónov USD. Federálna rezervná banka v New Yorku nedávno zverejnila správu, ktorá zdôrazňuje presun niektorých globálnych centrálnych bánk k zlatu, čo odráža širšiu neochotu spoliehať sa výlučne na americký dolár. FED uznáva, že „malá skupina“ zahŕňajúca približne 37,5 % svetovej populácie postupne prechádza z dolárových rezerv na zlato.
Súčasne technologický investor Balaji Srinivasan zdôraznil tento posun a upriamil pozornosť na rastúcu úlohu držby zlata centrálnymi bankami a pokles podielu dolára v oficiálnych rezervách. Na celom svete sa v devizových rezervách drží ohromujúcich 12 biliónov USD, pričom značná časť je stále v aktívach v amerických dolároch.
Bitcoin ETF a vplyv kryptomeny na politiku
Rozprávanie o znehodnocovaní dolára sa tiež spája s vynikajúcim výkonom Bitcoinu. Analytici Bank of America bijú na poplach kvôli rýchlemu rastu dlhu USA a jeho potenciálnemu vyústiu do obchodu s „znehodnotením dlhu“, pričom aktíva ako zlato a Bitcoin dosiahnu nové maximá. Politická scéna zaznamenala posilnenie podpory kryptomeny, pričom komunita zhromažďuje podporu pre pro-kryptomenných kandidátov v amerických voľbách.
Schválenie spotových Bitcoin ETF pod vedením Garyho Genslera v Komisii pre cenné papiere a burzy USA (SEC) predstavuje pre kryptomenu zásadný zlom, ktorý premosťuje priepasť medzi tradičnými financiami a sektorom digitálnych aktív. Pozoruhodné je, že lobistická skupina kryptomien sa stala významnou silou v politike, ktorá ovplyvňuje diskurz a ovplyvňuje rozhodovanie o politike. Toto novovzniknuté politické angažovanie znamená odhodlanie kryptokomunity vytvoriť si priestor v legislatívnej aréne pre túto novú technológiu.
Záverečné myšlienky o globálnom vplyve Bitcoinu a vašej participácii
S rastúcou popularitou Bitcoinu a ďalších kryptomien nemožno ignorovať ich dopad na globálnu ekonomickú a politickú scénu. So zvyšujúcim sa záujmom inštitúcií a rastúcim akceptovaním Bitcoinu ako platnej a hodnotnej triedy aktív je jasné, že kryptomeny si budujú svoje miesto v budúcnosti financií.
Podeľte sa o svoje myšlienky na potenciál Bitcoinu revolucionizovať menový systém a ako si predstavujete, že táto digitálna mena ovplyvní náš svet v nasledujúcich rokoch.